Seattle
Amerika'da Gezdiğimiz Yerler,  Blog,  Seyahatlerimiz

PANDEMİ DÖNEMİNDE AMERİKA’YA SEYAHAT ETMEK

Amerika yolculuğu aslında bizim yabancı olduğumuz bir destinasyon değil. Tanıştığımız günden beri Amerika’ya birlikte ve ayrı birçok kez sehayat ettik bununla birlikte bu sefer dünyayı etkileyen COVID-19 nedeniyle hem birçok farklı başlıkta değişik deneyimler yaşadık. Yaşadıklarımızı birkaç başlıkta sizlerle paylaşmamız gerekirse:

Öncelikle Seyahat Destinasyonu ve Uçak İptalleri

Şunu söylemekte fayda var ki eğer turistik bir amaçla bu seyahati planlıyorsanız gerçekten uygun zamanlar olmayabilir. Aylardır kendimizi korumaya çalıştığımız tüm alanlarda çok savunmasız kaldığımız bu yolculuk kısa bir gezi için çekilecek çile değil gibi geldi bize 🙂

Eğer farklı amaçlarla seyahat ediyorsanız, öncelikle biletinizi alırken çok dikkatli olmanızda fayda var. Beklemediğiniz anda – son gece, son gün gibi – yaşanan uçak iptalleri oldukça fazla. Örneğin Aykut’un bileti 5 kere ve benimki de 1 kere iptal oldu. Biz biletlerimizi Türk Hava Yolları’ndan aldığımız için bir miktar daha ulaşılabilirlerdi. Çok emin olunmayan sitelerden alınan biletler bu anlamda sorunlara yol açabilirler. Bu anlamda seçtiğiniz lokasyon oldukça önemli. Biz Seattle’a gidebilmek için Türkiye’den Los Angeles ve oradan da Seatttle aktarmasını tercih etmiştik. Lakin son 2 haftada yaşadığımız deneyimler LA uçaklarının iptal oranının çok yüksek olduğu yönünde. Bu anlamda seçiminizi Washington ve Chicago’dan yapmanızda fayda var. Sonrasındaki Amerika içi uçuşlarda bu tarz iptallere çok sık rastlanmamakta.

Bagaj Planlamasına Dikkat

Pandemi uygulamalarından biri de biliyorsunuz ki kabin içi ekstra bagajların kaldırılması yönünde. Artık bir büyük bagaj ve bir de bilgisayar çantası gibi yanınıza alacağınız bagaj hakkınız var. Bu anlamda bagaj aşımları, kilo fazlalıkları pandemi nedeniyle görmezden gelinmiyor. Ücret kuralları aynen uygulanmaya devam ediyor.
İçerik olarak ise yanınızda mutlaka maske, eldiven, dezenfektan gibi ürünler almanızda fayda var. Çünkü Amerika’da bütün bu önlemlerin çok daha düşük olduğunu göreceksiniz.
Türk Hava Yolları birçok ikramını ve kitini kaldırmış olsa da uçak içi için bir hijyen kiti, örtü ve kutu yemek ikramlarına devam etmekte. En azından uçakta böyle bir kit veriliyor olması, sosyal mesafesizliği bir nebze telafi etmeye gayret gösteriyor.

Havaalanına Gidiş ve İşlemler

Mutlaka alana en az 3 saat önce gitmek gerekiyor özellikle Türkiye’de. Biz kapıdaki kuyruğu gördüğümüzde şok geçirdik. Biz hızlı geçiş imkanımız olduğu için çok şanslıydık kolayca geçebildik kapılardan bununla birlikte hızlı geçiş imkanınız yoksa bu süreleri dikkate almakta fayda var.
Her işlemden sonra belirli aralıklarla dezenfektanlar bulmanız mümkün.

Olabildiğince sosyal mesafe içerisinde bagaj teslim, pasaport kontrolü ve son güvenlik alanlarını geçebiliyorsunuz. Yeni havalimanının büyüklüğü sanıyoruz ki en çok burada işe yaradı.
Birkaç yemek alanı, mağaza ve freeshop açık olsa da büyük bir alan kullanıma kapalı.

Uçakta Pandemi Dönemi

Başlangıçta düşünülen 1 koltuk bırakma, tek kullanımlık kılıf üretimi gibi seçenekler hiç düşünülmemiş. Bu anlamda pandemi anksiyetesinin başladığı anlar olarak tarif edilebilir uçağa biniş. Herkes aynı koltuk düzeninde oturmaya devam ediyor ve uçuş boyunca bebekler hariç maskenizi takmanız zorunlu. 10 Saatlik bir yolculukta hiç kolay değil kabul ediyoruz. Yalnızca Business Class üyelerine bu anlamda biraz daha esneklik gösterilebiliyor. Yoğun bir oran olmadığı için ve aralıkları nispeten daha geniş olduğu için. Nereden mi biliyoruz? Aykut’un elite üyeliği sayesinde onun uçuşlarında ücretsiz upgradeler olabiliyor. Yani bir anda kendinizi Business Class’ta buluyorsunuz. Bu tarz farklılıkları bilmeyenler için THY’nin ilgili sayfasına şuradan ulaşabilirsiniz.

Pandemi Uçak
Uçuşlarda pandemi dönemi ile ilgili çokça değişiklik olsa da oturma düzeninde herhangi bir değişiklik yok.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi içerisinde maske, mendil ve dezenfektan olan bir kit size veriliyor; yine yanınızda bulundurmanızda da fayda var. Yastık verilmese de kapalı bir poşetin içerisinde örtünüzü alıyorsunuz.
Eskiden uzun uçuşlarda birçok içecek ve menü seçimli yemek ikramı vardı artık bu iki adet kutu yiyecek ikramı yapılmakta. Sıcak yemek yerine soğuk ve paketli sandviç, cacık, kek, meyve suyu ve sudan oluşan bu paketler doyurucu mu evet doyurucu.

THY Uçak İkram
THY uçuş ikram seti

Business Class yolcuları için bu paket değişiklik gösteriyor onlar da ayrıca iki adet içecek –bira ve şarap- seçimi de mevcut.
Tuvaletlerde ekstra bir önlem yok, dezenfektan koyulması ve girişlerde sürekli bir kişinin girerek içeri dezenfektan sıkması dışında elbette.

THY Pandemi Kiti
THY Pandemi Kiti

Amerika’da Pandemi Dönemi

Uçaktan iner inmez bir kere gözleriniz sosyal mesafeyi ararken bunun çok dışında hayatın normal seyrettiği gibi bir algı söz konusu oluyor. Sosyal mesafeyi önemsemeyen uygulamalar, hiçbir önlemin alınmaması oldukça ürkütücü. Bizim havalimanlarımızda eşya koyduğumuz kutular anında temizlenmekte mesela, burada öyle bir şey söz konusu değil 
İlk kez başımıza odaya çekilme gibi şeyler de geldi bu yolcukta. Tabi pandemi döneminde neden buradasınız sorusunu alıyorsunuz, bunu soran kişi maske takmıyor bile olsa da 🙂
Neden ayrı şehirlerde olduğumuzu, Seattle’da neden bulunacağımızı anlatmakta oldukça zorlandık.
Bu deneyim bize aynı zamanda Amerika içerisindeki uçuşları deneyimle fırsatı da verdi.

Aykut Alaska Airlines ile uçarken ben American Airlines ile uçma deneyimi yaşadım. İkisinde de pandemiye yönelik bir önlem söz konusu değildi. Bu anlamda Türk Hava Yolları’nın bilgilendirme sunumları, videoaları ve önlemleri çok daha gözle görülmekte.

Sonuç olarak Amerika’da neden vaka sayılarının fazla olduğunu alınmayan önlemlerden anlayabiliyoruz. Tabi buradaki yaşama nasıl ayak uyduracağız bunu bilmemekle birlikte seyahat fikriniz varsa tüm önlemleri sizin bireysel olarak almanız gerekiyor.

Dünya yeni bir pencereye açılırken en önemlisi sağlıklı ve sağlıkta kalabilmek.

Herkese mutlu günler.

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.