Seyahatlerimiz

Mormonların Eyaleti: Utah

Merhaba,

Geçtiğimiz günlerde sizlere 3000 millik Batı Amerika turumuzdan keyifle bahsetmiştik. Gittiğimiz her şehre bir karakter atfetmiş ve kısaca rotamızın bize kattıklarını paylaşmıştık. Bugün bu rotayı gerçekleştirmemizi sağlayan başlangıç noktamız: Utah, Salt Lake City’den bahsedelim istedik.

Salt Lake City, Utah Eyaleti’nin başkenti olup bizim tabirimizle evin zengin fakat mutasıp çocuğu olma özelliği taşır. Bu karakteri taşımasının en önemli sebebi başlıkta bahsetmiş olduğumuz Mormonların şehri olma özelliği ile ilgilidir. Bu yüzden burada hem kendisinden bahsedip hem de ona bu anlamı katan Mormonluğun ne olduğunu sizlerle paylaşıyor olacağız. Çünkü kendileri bugün dünyanın her yerinde kendi inanışlarını yaymaya çalışan büyük bir dini grup.

Mormonluk başlangıç itibariyle Joseph Smith Jr. tarafından 1830 yılında ortaya çıkarılmış ve Brigham Young ile devam etmesi sağlanmıştır. Salt Lake City’nin de kuruluşu 1847 yılında Young’ın buraya göç etmesi ile gerçekleşir. Bu bölge başlarda oldukça dağlık ve kurak topraklardan oluşmaktadır fakat aldığı bu göç ile sulama kanalları kurulmuş ve bir tarım merkezi haline getirilmiş. Bunun akabinde tren ve karayollarının gelişimi ile adeta bir kavşak noktası olmuş ve kendisinden: “You can’t get anywhere without coming to Ogden” diye bahsedilmiştir. Tüm bu gelişim sayesinde Amerika’nın ticaret anlamında zengin eyaletlerinden biri olma özelliğini kazanmıştır.

Salt Lake City sakinlerinin en büyük gururlarından biri 2002 yılında gerçekleşen Kış Olimpiyatlarına ev sahipliği yapmış olmalarıdır. Kayak merkezleri ile ünlü bu şehir kış sporları tutkunları için enfes bir tercih olacaktır.

Tabii bu özellik de Mormonluk ile alakalıdır. Kendileri sanata ve spora çok önem verirler. Dış dünyanın getirdiği uyarıcılar yerine spor, müzik ve edebiyat ile ilgilenmek onlarda bir öğreti haline gelmiştir. Kendilerini bir tarikat olarak kabul etmezler, insan ilişkileri iyidir ( tabi kendilerini tanıtmalarına izin verirseniz) bununla birlikte oldukça kapalıdırlar da. Örneğin Salt Lake City ve Ogden’da bulunan iki büyük Temple yani onlara ait kiliseleri özeldir ve kendilerinden olmayanların içeri girmesi yasaktır.

Salt Lake City, Temple

Ziyaret için Salt Lake City’de ana kiliselerinin yanında ziyarete açık küçük bir yapı vardır. Burayı ve bahçeyi gezebilir, görevlilerden dünyanın tüm dillerinde bilgi alabilirsiniz. Bu anlamda gerçekten acayiptirler. Gidip oturduğunuz anda tertemiz giyimli görevliler yanınıza yaklaşır Japonca’dan tutun da Türkçe’ye kadar her dilde tercümanları ve kitapları mevcuttur. Hitap şekilleri brother ve sister şeklindedir. İnanılmaz sabırlı ve saygılıdırlar. Yolunuz düştüğünde onlarla sohbet etmenizi mutlaka tavsiye ederiz. Biz her yolumuz düştüğünde o kilisede oturup insanları seyretmeyi, bir inanç için çalışan insanlarla onları dinlemeye ve anlamaya çalışan insanları seyrederken dünya ile ilgili çok şey düşünüyoruz.

Salt Lake City, ziyarete açık olan kiliseleri

Az önce bahsettiğimiz gibi bir tarikat olmadıklarını ifade ederler. Onlar için Tek Tanrı vardır ve insanlarla konuşur. Buna layık olmak için de hayatlarını düzenlerler. Bu düzenleme de Utah’ın her bir noktasına sirayet eder.

Örneğin geniş ailelere önem verirler. Çok çocuklu olmak çok önemlidir. Bu yüzden bu eyalette aileler hep çok çocukludur. Eşlerini aldatmak yasak olsa da bir duyumumuza göre birkaç eş ile evlenmeleri olağanmış. Bu orada konuştuğumuz insanlardan öğrendiğimiz bir bilgiydi. Kiliselerinde haç, resim, heykel gibi malzemeler bulunmaz. En gösterişli objeleri ana kiliselerinin üzerinde bulunan ve som altından yapılmış Melek Moroni figürüdür. Genellikle bu figürün olduğu kiliselere genel giriş yasaktır. Pazartesi gecesi birlikte eğlenmek ve Cuma gecesi aile gezileri önemlidir. Pazar ayini kiliselere en güzel kıyafetleri ile giderler. İzcilik inanılmaz önemlidir onlar için özellikle de son mertebe olan kartal ünvanına ulaşmak zaten şehrin de simgesi kartaldır.

Boşanma ve kürtaj yasak. Oldukça kapalı bir aile yapıları var. Hatta gelenekçi diyebiliriz. Zina kavramı kendilerinde var ve bu konuda çok hassaslar.

Şimdi gelelim şehri en çok etkileyen özelliklerine: içki, kafein ve sigara asla kullanmazlar. Bu konuda öyle katıdırlar ki 65 yaşında olup hiç kahve içmeyen insanlarla tanıştık. Her yasak olan şeyin çekiciliği gibi inanılmaz merak ediyorlar.

Bu özellikler nedeniyle şehirde liquor storelar hariç yüzde 3.5 üzeri alkol bulmanız mümkün değildir. Barlarda tek shot içki alabilirsiniz. 21 yaşından küçük asla giriş yapamazsınız. Restaurantlarda yalnız şişe alkol açtıramazsınız. Bu konuda yasalar ve denetimler inanılmaz sıkıdır. En sevdiğimiz restaurantların bu sebeple haftalarca kapalı kaldığına şahidiz.

Bu nedenle de inanılmaz gece hayatına sahip dersek yalan olur. Ama burada eğlenceli bir gece nasıl geçirilir bir sonraki yazımız bununla ilgili olacak J

Kahve bulmanız zor değil çünkü kapitalizm her yerde vahşi kapitalizm.

Bu şehirde spor aktiviteleri dışında yapacak çok şey yok tüm bunların sonunda belirtmek gerekir. Fakat dokusu ve yukarıdaki özellikleri nedeniyle kesinlikle keşfedilmesi bizim için enteresan olan bir yerdi Utah. Dünyanın en zıt karakterli çifti olan biz, dünyanın içinde bulunduğu ülkeye en zıt karakterde olan eyaletine gelmiştik 🙂 Burada çok şey öğrendik.

Başlangıç noktamızın zorunlu nedenlerle burası olması sanırız zıtlık enerjisinin bize öğretmeye şeylerle alakalı. Denizsiz yaşayamayız diyen biz sarp dağlar ve çöller arasında kaldık, aktivitesiz yaşadık ve tüm bu yukarıda bahsettiğimiz öğretilere inanan insanlarla tanışıp anlaştık.

Tabii Mormon olmayan Ogdenlılarla da tanıştık. Hepsini anlatıyor olacağız.

Salt Lake City’i merak edenler için küçücük bir bilgi: Avrupa aktarmalı direkt birçok uçuş mevcut. Kolaylıkla çok uygun fiyatlara bilet bulabilirsiniz.

Biz bu eyalette ve şehirlerde yolların birleşmesini öğrendik. Birleşen yolların bizi gideceğimiz yollara nasıl keyif ve kolaylıkla ulaştıracağını da.

Unutmadan söylememiz gerekir ki içimizden birinin ilk Amerika seyahati idi bu başlangıç noktası. İlk uzun ve yalnız uçuşuydu tabii diğerinin de ilk uzun sabrediş ve bekleyişi idi. Mormonları ile birlikte biz buradan unutamayacağımız anılarla ayrıldık. Hayatımız boyunca da hep hatırlayacağız.

Yolu düşenlerin keyif ile keşfetmesini dileriz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.