Asya'da Gezdiğimiz Yerler,  Seyahatlerimiz

Malezya’nın Kendine Özgü Simgesi: Petronas İkiz Kuleleri

Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’a gittiğimiz ilk andan itibaren daha önce de okumuş olduğumuz Petronas İkiz Kuleleri’nin minyatürlerinden tutun da çeşit çeşit figürleri her yerde karşımıza çıkmaya başlamıştı. Bir şehrin sembolünün modern “kule”ler olması bize çok cazip gelmese de; neymiş acaba bu meşhur ikiz kuleler diye koyulduk yola.

Yeni keşif noktalarından Malezya’nın en görülmesi gereken yerleri arasında olan bu yapı bizim bilincimizde çok önemli olmasa da onlar açısından oldukça özel bir alan bu nedenle seyahat etmeyi seven herkesin kültürel bir bakış açısı oluşması için buraya uğraması gerektiğini söyleyebiliriz.

Kaldığımız otel merkezde olmasına rağmen bir sağanak yağmur bir açan güneşte kendimizi şaşırarak yürümeye başladığımız ikiz kulelere giderken aklımıza motor kiralama fikri geldi. Phuket’ten sonra oldukça keyifli olabileceğini düşünerek birçok yere sorsak da hep aynı anlamaz bakışlarla karşılaştık. “Motor kiralamak mı! Öyle bir yer yok!” “öyle bir yer bulamazsınız, belki araba” Malezya mesafe anlamında motorla gezilmeye oldukça müsait olsa da ne yazık ki sizi daima taksilere yönlendiriyorlar. Taksiler ulaşım anlamında çok da pahalı olmasa da biz imkanlar dahilinde motorla keşfetmeyi tercih ederdik 🙂

Gelelim tekrar Petronas’a. Yapıya yaklaştıkça mimari ve sosyal yapıda dikkatimizi çekmeye başlamıştı. Yol üzerinde bulunan barlar, alışveriş mekanları ve lüks arabalar enteresan bir sosyal karmayı gösterse de yavaş yavaş oldukça lüks bir bölgeye ulaştığımız ortadaydı. Bu arada belirtmemiz gerekir ki yönetim anlayışına rağmen Malezya’da alkol konusunda çok da bir kısıtlama söz konusu değil. Örneğin alkol satma yaş sınırı 18 iken içmekle ilgili bir yaş sınırı yok. Büfeden aldığınız bir birayı sokakta bile rahatça içebiliyorsunuz hatta. Bizden farklı olarak alkol firmaları çeşitli etkinliklere sponsor da olabiliyor üstelik!

#petronas
Petronas’a aşağıdan bakış.

 

Petronas’la İlk Karşılaşma

Kesinlikle enteresan bir görüntü. Gri bulutların arasında yağmurda parıldayan bu kuleler enteresan şekilde çekici durmakta. Kapıdan girişten itibaren içeride bulunan lüks markaların ve alışveriş torbalarının anlattığı üzere yeni dönemin gözdesi lüks alışveriş merkezlerinden birinin de içerisindeydik aynı zamanda. Binlerce liralık ürünlerin satıldığı mağazaların yan yana duruşu bile bu binayı oldukça “pahalı” kılmaktaydı.

 

Gelelim Petronas’a Çıkamayışımıza 🙂

Meğer bu oldukça gösterişli kulelere çıkabilmemiz için epey önceden yer ayırtıp, bilet almamız gerekmekteymiş. Bu kısmını hiç düşünmediğimiz için uzun bir kuyruktan oluşan yukarı çıkış sırasından ayrılarak hikayesini okumaya ve ışıltılı üç boyutlu maketlerini izlemeye başladık.

 

Petronas’ın Hikayesi

88 Katlı ve 451.9 metre yüksekliğinde olan ikiz kuleler Malezya’nın “kron mücevheri” olarak tanımlanmakta ve tanınmaktadır. Yerli biri ile onlar hakkında konuştuğunuzda: “Güneşte ve gece karanlığında pırıl pırıl parlar, onlar Malezya’nın mücevheridir” sözünü duymanız oldukça olasıdır. Yine Malezya Hükümet Başkanı yada Başbakanı olarak tanımlayabileceğimiz Mahathir Mohamad’ın Malezya için vizyonu olarak da tanımlanmaktadır.

Yapım aşamasında hayal edilen ve uygulanmak istenen vizyon Malezya’nın hırsının ve gücünün simgelenmesiymiş bu nedenle Usta mimar Cesar Pelli ile birlikte ülkenin hırs ve isteklerini sergilemeyi amaçlayan bu tasarım kendileri için oldukça özel bir anlam taşımaktadır.

Yani ifade ettiğimiz gibi Petronas İkiz Kuleleri, Malezya’nın gözdesi haline gelmiştir.

Gelelim detaylara: bu yapının önemli kısımlarından biri olan SkyBridge dünyanın en yüksek iki katlı köprüsü olarak kabul edilmektedir. Kuleleri birbirine bağlayan bu köprüde yani tam kalbinden şehre bakabilir ve hissedebilirsiniz.

Mahathir Mohamad bu yapı için: “Petronas İkiz Kuleleri, uluslararası alanda da bir ulusun cesaretini, yaratıcılığını, inisiyatif ve kararlığını, enerjisini, güvenini, iyimserliğini ve bir ulusun ilerlemesini sembolize eder” demiştir.

Anlayacağımız o ki bu kuleler Malezya için bir yapıdan çok daha fazlasıdır; bir vizyonu onlarla sembolize etmeye çalışmışlardır.

1996 yılında tamamlanan bu yapıyı doyasıya gezmek isteyenler için bazı bilgileri de paylaşmak istedik:

Pazartesi günleri alışveriş katları hariç kapalı olan Petronas’ı Salı ve Pazar günleri sabah 9.00 akşam 9.00 saatleri arasında gezebilirsiniz. Yalnızca Cuma günleri 13.00-14.30 arası Cuma Namazı nedeniyle kapalı olduğunu bilmekte fayda var. Malezya turistler açısından kısıtlamaların olmadığı bir ülke olsa da bu tarz kutsal saatlere ve günlere oldukça önem verilmekte ve hayat bu günlere göre belirlenmekte.

Bilet almak isteyenler içinse online adres: https://eticket.petronastwintowers.com.my

Bir de eğer bu turla ilgili fikir edinmek isterseniz:

Şunu da belirtmekte yarar var kuleleri gezerken bir şeyler yiyip içmek kesinlikle yasak 🙂

 

Petronas’ın Önündeki Mutluluk 🙂

Gelelim bizim deneyimlerimize. Kulelerin üst katlarına çıkamayışımız moralimizi bozmuş olarak dışarı çıktığımızda insanların su havuzları önünde fotoğraf çekildiklerini fark ettik. O yöne doğru yürüdüğümüzde seyyar satıcıların hararetle bir şeyler sattığı dikkatimizi çekti. Ne o derken bir tanesi yanımıza gelmişti bile. Baktık “balık gözü” tabir edilen lens! Meğer kulelerin önünde onları tam kadraja alabilmek için satılıyormuş ve kapış kapış da gidiyordu baktığımızda. Bir anlık duraksamayla bakıştık ve aldık lensi J Başladık fotoğraflamaya. Yağmur altında biz gülüp eğlenirken lensi aldığımız satıcı da bizle birlikte eğlenmekteydi.

Yağmur altında Kuala Lumpur 🙂

Aslında mutluluk bu kadar kolay hayatlarımızda. 88.kata çıkamamış olmak harika bir 15 dakika hediye etti bize. Malezya’nın en gözde yapısının önünde bir Malezyalı ile yağmur altında gülüp eğlenmekten daha kıymetli bir deneyim olabilir mi ki?

Tavsiyemiz dünyanın en yüksek iki katlı köprüsünden geçme deneyimini tadın, bununla birlikte o havuzun oraya da bir uğrayın 🙂

Bir de Petronas’ı mutlaka gece uzaktan izleyin. Bir an için gerçekten kron bir mücevherin bir başkentin tam ortasında yaşadığını göreceksiniz.

Malezya’nın başka bir köşesinde görüşmek üzere..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.