Demir Kilise
Seyahatlerimiz,  Türkiye'de Gezdiğimiz Yerler

Haliç’in Beyaz Perisi: Demir Kilise

Merhaba!

17 günlük bir seyahat güzergahının ardından bir süre sadece oralardan bahsederiz diyorduk lakin bir paylaşımımız sonunda gelen sorular nedeniyle bu kısacık yazıyı yazmaya karar verdik.

Geçtiğimiz 29 Ekim’de İstanbul’da turist olmanın keyfini çıkarırken; daha önce fırsat bulamadığımız bir yeri daha görmek istemiştik.

Ocak 2018’de yeniden açılışı yapılan “Demir Kilise”!

Yaptığımız paylaşımlar sonucu pek çok soru geldi bu kilise hakkında.

Daha önce bir yerlerden ismini duyanlar, bu ara pek meşhur Balat Turları’nda isminin yer aldığını gören ve henüz ziyaret edememiş olan bazı takipçilerimizin soruları üzerine işte Demir Kilise’ye ait küçük bir takım notlar:

Haliç’in Beyaz Perisi: Demir Kilise

Sveti Stefan Kilisesi

Neden Demir Kilise?

Sveti Stefan Kilisesi yani Demir Kilise, ismini yapısında kullanılan ve tamamını oluşturan 500 ton demirden almaktadır.

Bulgar Eksharlığı Ortodoks Kilisesi Vakfı başkanının belirttiği üzere dünyada bu yapıdan yalnızca üç adet yapılmış olup bunlar: Arjantin, Avusturya ve Türkiye’de yer almış ve fakat yalnızca Türkiye’deki Demir Kilise hayatta kalabilmiş.

Demir Kilise
Sveti Stefan Kilisesi yani Demir Kilise, ismini yapısında kullanılan ve tamamını oluşturan 500 ton demirden almaktadır.

Demir Kilise’nin Tarihi Hakkında

İstanbul Bulgar Cemaati internet sitesinde konu ile ilgili yazılan bir yazıda şöyle der: “Sveti Stefan Kilisesinin bahsi geçtiğinde heyecan duymayan bir Bulgar kalbi yok denecek kadar azdır.” Gerçek bu mudur bilinmez lakin kilise Bulgarlar açısından sembolik bir öneme sahip.

1800’lü yılların sonlarında Avrupa ve Osmanlı topraklarının bir kısmında ortaya çıkmaya başlayan Milliyetçilik rüzgarları Bulgarların da kalbinde yeni bir heyecanı alevlendirir. Fener Rum Patrikhanesi’ne bağlı bulunan Bulgar Ortodoks Cemaati, kendi dillerinde ibadet yapma isteklerini dillendirmeye başlarlar. Bu alevin sonu olarak Sultan Abdülaziz’in 28 Şubat 1870 tarihli fermanı ile buna giden yol açılır. Bulgar Ortodokslar artık kendi dillerinde ve ayrı bir dini yapı olarak Osmanlı topraklarındaki varlıklarını sürdürürler.

Demir Kilise Tarih
“Sveti Stefan Kilisesinin bahsi geçtiğinde heyecan duymayan bir Bulgar kalbi yok denecek kadar azdır.”
Fotoğraf alıntıdır.

Demir Kilise’nin İnşası ve Bazı Özellikleri

Kilisenin üzerine kurulmuş olduğu arazi Prens Stefan Bogoridi tarafından bağışlanmış ve üzerindeki ahşap hane İstanbul Bulgarları tarafından zamanla kiliseye dönüştürülmüş. Yapımında 500 ton demir kullanılan kilise, Avusturya / Viyana’da Rudolf von Wagner isimli firma tarafından hazırlanmış, Tuna ve Boğazlar üzerinden küçük parçalar halinde getirilerek İstanbul’da monte edilmiş.

Demir Kilise
Kilisenin üzerine kurulmuş olduğu arazi Prens Stefan Bogoridi tarafından bağışlanmış ve üzerindeki ahşap hane İstanbul Bulgarları tarafından zamanla kiliseye dönüştürülmüş.

Yapının en özel noktalarından biri üzerine kurulmuş olduğu ağaçlardır. Brezilya’da yetiştiği ifade edilen bu ağaçlar suyun içinde yaşayan ve su içerisinde kaldıkça bu ağır yapıyı taşıyabilecek güçtedirler. Yapının zamanla kullanılamamasının da başlıca nedeni bu ağaçların artık yeteri kadar su alamaması ve zamanla güçlerini kaybetmesi olarak gösterilmektedir.

Demir Kilise

Tarihi hakkındaki notlara dönecek olursak: 08 Eylül 1898 yılında kutsanarak açılan bu kilise Bulgar dini inanışının en büyük sembolleri arasındadır. Mihrabı Haliç’e dönük olan bu beyaz yapının çanları Rusya’dan özel olarak getirilmiş. Modern Rönesans izleri taşıyan bu güzel yapı yıllar sonra 16 milyon tl bir maliyet ile restore edilip yeniden ziyarete açılmış.

Balat’ın kalbinde yer alan beyaz peri Demir Kilise yeniden ziyarete açılalı neredeyse 1 yıl olmakta. Dünyada bu özelliklere sahip olan tek yapı olan Sveti Stefan Kilisesi’ni ziyaret etmek isteyenler gün batımına yakın saatleri kaçırmasınlar, bizden söylemesi.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.