Seyahatlerimiz,  Türkiye'de Gezdiğimiz Yerler

Güzel İzmir’e Dair

….

rüyada gibi hiç farkına varmadan
şimdi ben burdayım, sen İzmir’de, o Bağdat’ta
ve daha başımızdan neler geçer kimbilir
kimbilir kardeşim hayatta.
Atilla İlhan

Geçtiğimiz haftasonu gerçekleştirdiğimiz İzmir seyahati damağımızda muhteşem bir tat bırakarak geride kaldı. Öyle ki dönüş yolunda yeniden gideceğimiz zamanları, nerelere gidip daha fazla nasıl zaman geçireceğimizi konuşup durduk. Bizi böylesine etkileyen şeyin ne olduğu konusuna gelince, şehrin sahip olduğu ruh hali, içinde yaşayan koca bir tarihin varlığı başlıca sebeplerden.

İzmir’in tarihi geçmişine bakacak olursak, öncelikle adına dair efsaneler göze çarpmakta. Bizce en etkileyici olanı: Erektid’lerin Amazonlar’la yaptığı savaşı kazanıp önderleri These’nin bir Amazon kadını ile evlenmesi ve bu kadının ismi olan Smyrna’nın ismi ile şehrin anılması. Bunu okur okumaz aklımıza İzmir kadınlarının hayata karşı sağlam duruşları aklımıza geldi. Efsanelerin, mitlerin ve bir şehrin içine doğduğu tarihin sosyal yapısı üzerindeki etkisi gözönüne alındığında gülümsetici ve çekici bir hikaye bu.
Şehrin en parlak dönemlerinden biri İyonyalılar’ın hakimiyetinde bulunduğu dönemler. Bu süreçte tarım ve liman ticareti alanında hızla parlayıp bölgenin en önde gelen yaşam alanlarından biri haline gelmiş. Bu da beraberinde bilim, sanat ve düşünce dünyasının gelişmesi anlamına geliyor. Tüm tarihi süreçlerde gözlemlediğimiz gibi refah seviyesinin yüksek olduğu ve liman ticareti gibi diğer kültürler ile etkileşim içinde olmuş olan uygarlıklarda fikir hayatının gelişmişliği kaçınılmaz bir hal alıyor. Yani Güzel İzmir’i güzel yapan öğelerden biri içine doğup büyüdüğü kültür seviyesinin gelişmişliği. Bu gelişmişliğin gün be gün bir miras olarak aktarıldığı düşünülürse şehrin dokusunun ve kültürünün oluşumu daha kolay anlaşılabilir.
Yine incelenen kalıntılarda oldukça erken dönemlerde bulunan çok odalı ev tipleri göze çarpıyor. Sosyolojik anlamda bunun bir çok nedeni ve sonucu ifade edilebilir. Ki burada bizi ilgilendiren en önemli işaret yaşam standartlarının gelişmişliği ve bireyin ev içindeki yerine dair ileri düzey bir anlayışın oluşmuş olması. Bu nedenle kimlik oluşumu ve bunun birey üzerindeki olumlu etkisini bu şehirde gözlemlemek bizi şaşırtmamaktadır.
Yakın tarihte ise Cenevizliler, Timur ve Osmanlı hakimiyetleri yaşayan İzmir bugüne dek içine doğmuş olduğu dokusunu özgün bir şekilde yaşatmayı başarmıştır.
Gelelim İzmir’in hissettirdiklerine:
Tüm bu geçmişe baktığınızda Kordon’da oturup içtiğiniz biranın yada kahvenin, ettiğiniz sohbetin ve karşılaştığınız insanların sizde bıraktığı etkiyi anlamak kolaylaşıyor. Özgürlük ve huzur sahilden denize baktığınızda hemen yanı başınızda oturuveriyor. Martıların, serçelerin, güvercinlerin bir arada yedikleri kraker parçalarında birlik, beraberlik ve en önemlisi paylaşmak hissi fotoğrafı tamamlıyor.

Kıbrıs Şehitleri caddesinde ilerlerken insanların kadeh sesleri, muhabbetlerinin tatlı telaşı size arkadaşlık ediyor. İzlediğiniz vapurlarda karşılara gitme sonra oturduğunuz yere geri gelme isteği sarıveriyor.


Hele başka yazıların başlı başına konusu olacak olan Şirince..
Taş yollardan ilerlediğiniz her dakika güzel bir mekana, tatlı bir insana ve eşsiz lezzetlerdeki şaraplara ulaşıyorsunuz. İnsanların dünyanın sonu geldiğinde yok olmayacak tek yer olarak burayı görmeleri asla boşuna değil. Burası zorluklarla ulaşılan saklı bir mücevher. Önceleri Çirkince olarak anılan bu enfes mekan Şirince adını alarak hak ettiği sıfatlardan birine ulaşmış oluyor. Bizim gelecek planlarımız arasında Şirince’de birkaç gün kalma planları oluşmuş durumda.


Gelelim büyüleyici atmosferi ile Efes Antik Kenti’ne..
Bu kent el değmemesi gerekilen bir zaman tüneli. Mermer sokaklarda gezerken eski dönemlerin büyülü dünyasına giriveriyorsunuz. İhtişamlı yapılar arasında gezinen insanları, koşturan çocukları ve seslerini duyuyorsunuz. İnsanların yankılanan sesleri ile her bir kalıntının size yeni bir hikaye anlatmasına izin veriyorsunuz. Kentin içinde tamamen kendi hayatlarını yaşayan kediler ise çok tatlı ve sanırım kendi kendilerine olmaktan çok mutlular.
İzmir kesinlikle uzun vakitlerle tane tane gezilmesi gereken bir kültür şehri. Yalnızca tarihi öğeleri ile değil kendi karakterine yansıtmış olduğu tüm özellikleri ile bir kültür barındırıyor.


Bu sebeple üzerine yazılan bunca şiiri, şarkıyı ve övgüyü gururla taşıyor.
Güzel İzmir’e yeniden görüşeceğimizin garantisini vererek evimize dönmüş oluyoruz.
Ve onu özlüyoruz.

Bir yorum

  • Deniz Özer

    Harikasınız… güzellikleri paylaşmanızdan ötürü çok teşekkürler. Artık takipçinizim ve deneyimlerinizden yararlanmak için sabırsızlanıyorum. Sevgiler ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.