Avrupa'da Gezdiğimiz Yerler,  Seyahatlerimiz

BALTIK ÜLKELERİNİ GEZMEK İÇİN PEK ÇOK NEDEN

 

Kocaman bir merhaba!

Uzun bir aradan sonra aylarca planlarını yapıp beklediğimiz büyük Baltık, Polonya, Beyaz Rusya, Finlandiya ve Danimarka gezimizi geçtiğimiz ay gerçekleştirdik. Bu seyahat bizi Avrupa’nın bir başka çekici yüzü ile tanıştırdı. Hepsi bir yana Baltık ülkelerini gezmek için pek çok neden vardı yolculuğun başlangıcında bizim için; şimdi ise pek çoktan çok daha fazlası. Hadi gelin Kuzey Avrupa’nın bir başka yüzünü birlikte keşfe çıkalım!

 

Neden Baltık ?

Öncelikle neden Baltık sorusunu cevaplamak isteriz. Yukarıda saymış olduğumuz tüm ülkelerin dışında Baltıklar bizim için ayak basılmamış topraklardı adeta, bu nedenle öncelikle onlardan bahsetmeyi arzuladık. Gerçekleşen birçok seyahatimizde olduğu gibi bu bizim için bir çocukluk hayali idi. Küçük yaşlarda hakkında pek fazla bilgi edinemediğimiz bu ülkeler birer merak konusuydu bizim için.

Ya o  maçlarını hayranlıkla izlediğimiz  ve efsaneler arasına giren Zalgiris Kaunas’ın ülkesine gidip bu havayı yerinde solumak ! Çok heyecan verici değil mi? (Sonucu biraz farklı oldu ama neyse?)

Bir diğer neden ise son yıllardaki deneyimimiz doğrultusunda:  turizmin çok çok çok  canlı olduğu Avrupa ülkelerinde olduğu kadar yoğun turist istilası altında olmadıklarını düşünmemiz oldu. Bunda bir nebze haklı bir nebze haksız çıksak da aldığımız sonuçtan oldukça memnun kaldık.

Baltık ülkelerini gezmek için pek çok neden var demiştik bunlardan bir diğeri şu an herkesin gündeminde olan ekonomi! Evet yükselen Euro kuru Avrupa seyahatlerini zor ve hatta imkansız kılsa da birçok bölgeye göre Baltık uygun fiyatlı bir seyahat yapmanızı imkanlı hale getiriyor.

Tarih, kültür ve sanat turizmine gönül verenlerin de kendilerinden birer parça bulabileceği bu ülkelerde, eğlence kısmı çok daha başka bir başlık olmayı hak ediyor. Özellikle gece hayatı bu ülkelerde çeşitli ve keyifli bir hal almış durumda.

Doğa ile iç içe olmayı sevenler için de Baltık ülkelerini keşfetmek oldukça keyifli olacaktır bizden söylemesi!

Tallinn
Tallinn Graffiti Sokağı

 

Kimdir Bu Baltık Ülkeleri?

Her şey iyi hoşta önce kimdir bu Baltık ülkeleri diyenleri buraya alalım.

Baltık ülkeleri tabiri uzun yıllar farklı farklı kaynaklarda kullanılmış olsa da resmi yazışmalarda 1992 Baltık Devletleri Denizi Konseyi çalışmalarında yer almış bununla birlikte  ününü Baltık Denizi’nden almakta. Bu ülkeler arasında İsveç, Norveç, Danimarka, Finlandiya, İzlanda (bu ülkeleri İskandinav ülkeleri olarak aradığınızda bulabilirsiniz), Polonya, Rusya’da yer alsa da Estonya, Litvanya ve Letonya üçlü ülkesi yazımızın başlıca kahramanları olmakta.

Uzun yıllar Sovyet hakimiyeti altında kalmış olan bu üç ülkenin bağımsızlıklarını kazanma savaşı ve sonrasında Avrupa’ya entegre olma süreçleri ve şimdiki serüvenleri oldukça ilgi çekici.

Tallinn
Tallinn’de başınızı yukarı kaldırdığınız anda bu manzarayı görürsünüz.

 

Baltık Ülkelerini Gezmeye Nereden Başlamak Gerekir?

Bu sorunun cevabı biraz zor aslında. Öncelikle belirtmemiz gerekir ki bu ülkeleri gezmek için sağlam bir planlama yapmak gerekiyor. Tren ile Avrupa’da seyahat oldukça kolay ve yaygın olsa da aynısı bu ülkeler için geçerli değil; bu nedenle farklı ulaşım seçeneklerini organize etmek önemli.

Ayrıca bu ülkelere Türkiye’den direkt uçuşu bulunan firma THY (Türk Hava Yolları). Zaman zaman yüksek fiyatlarla karşılaşsanız da uygun fiyatlı bir gidiş dönüş bileti bulmanız da mümkün.

Gelelim nereden başlamak gerek sorusuna: bunun cevabı rotanızda gizli. Hangi ülkeleri bu seyahate dahil etmek istiyorsunuz, hangi ülkelerden geçmek istiyorsunuz ve toplamda ne kadar zamanınız var tüm bunlar bu sorunun cevabı için gerekli.

Peki ya biz?

Biz seyahatimizi toplam 7 ülkeyi gezecek şekilde oluşturduk. Bu nedenle gidişimizi Riga, dönüşümüzü ise Kopenhag olarak planladık. Burada küçük bir ipucu verelim: Kopenhag bu ülkelerin içerisinde en ucuz dönüş bileti bulabileceğiniz ülkelerin başında geliyor. ( Son 1 yılda iki kere test edilmiştir) Riga ise gidiş için bizim bilet baktığımız dönemde en avantajlı olan ülkeydi.

Riga
Riga sokakları

 

Baltık Ülkelerini Gezmek İçin Gerekli Olan Bilgiler

Bu ülkeleri keşfetmek isteyenler için en önemli nokta: bu seyahate kaç ülke dahil olacak. Eğer cevabınız tek ülke ile sınırlı ise işiniz çok kolay.  Yukarıda yazmış olduğumuz tüm ülkeler turizm açısından belli olanaklara sahip. Eğer yanıt birden fazla ülke ise işte burada seyahat planlaması devreye giriyor.

Baltık ülkeleri, diğer Avrupa ülkeleri gibi Interrail yapabileceğiniz ülkeler değil ne yazık ki. Evet hepsi demiryollarına sahip fakat Interrail’in sağlamış olduğu ekonomik ulaşım imkanını elde edemiyorsunuz. Ayrıca seferler seyrek yani seyahat takviminiz bu anlamda kötü etkilenebilir ve çok daha maliyetli bir hal alabilir.

Otobüs, uçak ve araba kiralama seçenekleri burada devreye giriyor. Biz bu seyahatimizde bu üç ulaşım seçeneğini de test etme fırsatını yakaladık.

Bu ülkelerde ( Estonya, Letonya, Litvanya, Finlandiya) para birimi Euro. Danimarka ve Polonya ise kendi para birimini kullanıyor.

Yine tüm bu ülkelere gidebilmek için Schengen Vizesi gerekiyor.

Bazı noktalarda biraz zorlansanız da seyahatiniz boyunca mutlaka İngilizce bilen insanlarla karşılaşacaksınız. Özellikle Estonya ve Letonya bu konuda oldukça gelişmiş.

Yeme – içme konusu hiç dert değil. Kolay ve ucuz seçenekler mevcut.

Ucuza kalacak yer bulabilir misiniz? Danimarka ve Finlandiya gibi ülkeleri çıkarırsak evet. Avrupa’nın pek çok yerinde isimlerini duyacağınız eğlenceli hosteller bu ülkelerde!

Kısacası seyahatinizden beklentilerinizi sıraladıktan sonra bu ülkelerde keyifli vakit geçireceğinizi garanti edebiliriz.

Biz de bu konuda üzerimize düşeni yapıp her kategoride bol bol bilgi içeren yazılarımızı sıralamaya başlıyoruz!

Seyahatleriniz bol olsun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.