Vilnius
Avrupa'da Gezdiğimiz Yerler,  Seyahatlerimiz

Baltık Ülkelerini ve Polonya’yı Araba Kiralayarak Gezmek

“4000 KM’LİK BALTIK – POLONYA SEYAHATİMİZ”

Yeniden merhaba!

Bir önceki yazımızda gerçekleştirmiş olduğumuz son seyahatimizden biraz bahsetmiştik. Bizi çok heyecanlandıran, önemli zaman ve kaynak ayırdığımız bu gezide birçok konuda farklı deneyimler de yaşamış olduk. Baltık ülkelerini ve Polonya’yı araba kiralayarak gezme fikri aklımıza düştüğü andan itibaren araştırma ve çalışmalarımıza başlayarak en kısa zamanda, en verimli ve ekonomik geziyi nasıl yapacağımızı planlamaya başladık. Bunun sonucunda toplamda 17 gün olan seyahatimizin 11 gününü Baltık ülkeleri ve Polonya’ya ayırdık. Yine planladığımız 11 günde bu ülkelerde kiraladığımız araba ile görmeyi istediğimiz her bir noktaya gitmeye çalıştık.

Gezip görülecek yerler bir yana bu seyahatin toplam gün, mesafe, km, benzin ve maliyet hesabını detaylıca yapmanın birçok kişiye ilham vereceğini düşündüğümüz için de bu yazıyı yazma işine koyulduk. Hadi gelin bu seyahatin maliyetini ve getirilerini inceleyelim.

Başlangıç Noktasını Belirlemek   

Baltık ülkelerini gezmek için pek çok neden olduğunu belirttiğimiz ilk yazımızda bu rotanın önemli bir bölümünü Baltık ve Polonya’nın oluşturduğunu yazmıştık. Bizim için bu seyahat Estonya, Letonya, Litvanya, Polonya, Beyaz Rusya, Finlandiya, Danimarka olmak üzere 7 ülkeden oluşuyordu ve toplam 17 günümüz vardı. Bunu en aktif şekilde kullanabilmek adına kendimize bir rota belirledik ve bizim için başlangıç noktası Riga oldu.

Riga THY (Turkish Airlines – Türk Hava Yolları) ‘nin direkt uçuşu olan Baltık ülkeleri arasında. Uçuş saatleri ve fiyatı nispeten uygun olsa da en önemlisi bizim gerçekleştirmek istediğimiz çemberin ortasına denk geliyor olmasıydı.

Aşağıdaki haritada göstermeye çalıştığımız gibi: biz yolculuğumuza Riga’dan başlayarak aşağı doğru inmeyi planladık. Buna göre Letonya, Litvanya, Beyaz Rusya, Polonya araba ile gezilecekti ve en uç noktası olan Slovakya sınırındaki Zakopane’ye kadar inip yukarı doğru çıkmaya başlamayı hedefledik. Ardından arabamızı teslim ederek Estonya üzerinden Finlandiya ve Danimarka’ya devam edebilmemiz kolay olacaktı.

Riga Harita
Riga’dan başlayıp yine Riga’da tamamlanan rotamızın kabaca çizdiği çember.

Bu nedenle başlangıç noktasını belirlemek oldukça önemli ve kişisel bir konu. Hangi ülke ve şehirleri görmek istiyorsunuz? Ne kadar zamanınız var? Gidiş-dönüş biletlerinde stratejiniz nedir? Bu konuların hepsi belirlemede yararlanabileceğiniz önemli noktalar.

 

En Uygun Araç Kiralama Yöntemi

Gelelim en çok sorulacak olan sorulara. Araç kiralamada en uygun site hangisi, ne kadara mal olur, hangi firma güvenilir gibi soruların aklınızı karıştıracağını biliyoruz. Burada hemen söyleyelim ki bir site yada uygulama önerisinde bulunmayacağız bununla birlikte en uygun siteyi hangi koşullarla bulabileceğiniz konusunda önemli deneyimlere sahibiz.

Başlangıç olarak araştırmalarınızda yerel seyahat sitelerinin oldukça uygun fiyatlar vereceğini göreceksiniz, dikkat! Biz de bu konuda bir hata yaparak yerel bir siteden kiralama yaptık ve çok büyük bir problem yaşadık. İşlem esnasında diğer ülkelere geçebileceğimiz algısına kapılarak bu kiralamayı yapsak da öyle olmadı. Bu nedenle sitelerde yer alan alt metinlere çok dikkat edip mutlaka gideceğiniz ülkelerle ilgili araç kiraladığınız kurumla iletişime geçmenizi öneririz.

Bunu göz önünde bulundurarak bu konuda iyi olan araç kiralama firmalarını bir miktar fazla maliyeti ile birlikte seçmeniz yolculuğunuzun iyi geçmesi açısından önemli olacaktır.

Riga Araba Kiralamak
Araç kiralamada yaşadığımız sorun nedeniyle son gün bize verilen araç bu güzel bebekti. Bir miktar zorluk bize oldukça konforlu bir 11 gün getirdi diyebiliriz.

Baltık ülkeleri arasında ve Polonya’ya araba ile geçişlerde çok fazla sıkıntı yaşamak söz konusu değil. Bir miktar ücret ödeyerek -50 Euro civarı- sigortanıza bu geçişi dahil edebilirsiniz. Burada çok önemli olan nokta Minsk! Minsk yani Beyaz Rusya’ya kiralık araç ile geçiş pek mümkün değil. Bizim görüştüğümüz beşten fazla firma bunun mümkün olmadığını söyledi.

Bizim hazırlamış olduğumuz ilk rotada bu ülkeler içerisinde Çek Cumhuriyeti de vardı. Yine kiralık araçla buraya geçiş mümkün olmadığı ve gün-maliyet analizinde bizi oldukça etkileyeceği için onu da bir sonraki rotaya bırakma kararı aldık. ( Kiralık araç ile geçişi engelleyen noktalar ülkeler arası anlaşmazlıklar yada sigorta şirketlerinin o ülkeleri kapsamıyor olması olarak gösterilebilir.)

 

Araç kiralama konusunda deneyim sahibi olmayan okurlarımız için:

 • Aracı almış olduğunuz noktaya bırakmanız maliyeti en aşağı çeken uygulamalardan biridir. Aracı bir noktadan alıp farklı bir noktaya bırakırsanız ödemeniz gereken ücret yukarı çıkacaktır.

 • Birkaç farklı ülkeyi gezmek istiyorsanız mutlaka araç kiralama şirketi ile iletişime geçin ve sitede size önerilen sigorta – geçiş seçeneklerine dikkatlice göz atın.

 • Tek şoför seçeneği araç kiralamalarında en uygun olanıdır. Seçeceğiniz her ekstra şoför için fazladan ücret ödemeniz gerekir.

 • Kişi sayınıza göre en basit arabayı seçmek yeterli olacaktır.

 • Telefon tarifenizde yeterli internet paketi mevcutsa ekstra navigasyon ücreti ödemenize gerek kalmaz.

 • Araç kiralama aşamasından sonra önemli bir nokta da yollar ve yol ücretleri. Google Maps gibi uygulamalarda ücretli-ücretsiz yolları bulabilirsiniz. Örneğin Polonya’da birçok yol ücretli olmasına rağmen çok az farkla ücretsiz ve sizi hiç göremeyeceğiniz köylerin içerisine götürecek yolları tercih edebilirsiniz.

 • Son olarak benzin hesaplamanızı rotanıza göre fiyatı uygun noktalara göre yaparsanız bir depo benzinde 20 Euro’ya kadar kar etmeniz mümkün.

Riga Araç Kiralama
Letonya’nın başkenti Riga’da gezerken yanınızdan sık sık bu troleybüslerin geçtiğini göreceksiniz.

 

Araç kiralama konusunda deneyim sahibi olup bu ülkelerdeki durumu merak edenler içinse:

 • Baltık ülkeleri arasında geçişte ekstra ödeme ve evrak alınmıyor.

 • Beyaz Rusya’ya geçiş mümkün değil.

 • Çek Cumhuriyeti’ne geçiş mümkün değil.

 • Polonya’da rahatça gezebilirsiniz. Park ve yol ücretlerine dikkat etmek gerekiyor.

 • Baltık ülkeleri ve Polonya’da hız cezalarına dikkat etmek gerek; biz yolculuğumuz esnasında çok dikkat etmemize rağmen birkaç adet hız cezası almışız mesela.

 • Park ücretleri konusu ülkelere göre değişiyor. Genelde hafta sonları ücretsiz. Hafta içi ise saatlik 2-5 Euro arası bir ücret ödeyerek park edebilirsiniz.

 

Araç Kiralayarak Baltık Ülkeleri ve Polonya’yı Gezmenin Maliyeti

Gelelim detaylı maliyet hesaplamamıza.

Biz tamamen kendi deneyimimizden yola çıkarak, güncel şartlarda bu yolculuğun kaça mal olacağını hesaplamaya çalıştık. Bu nedenle bunun dışında gelişen durumlar için tabi hazırlıklı olmak gerekir.

Öncelikle araç kiralama işlemi bizim için bir olumsuzlukla başlamış olsa da sonunda arabamızı Riga Havaalanı’ndaki Hertz ofisinden kiraladık. 11 günlük araç kiralama, sigorta ve geçiş ücretleri ile birlikte toplam tutar 900 Euro idi. Bu fiyat size oldukça yüksek gelecektir bununla birlikte biz yaşadığımız aksilik nedeniyle bu işlemi son gün yenilemek zorunda kaldık. Bu nedenle sizin aylar öncesinden internet üzerinden yapacağınız kiralama çok daha uygun olacaktır.

Başlangıç noktamız olan Riga’dan aracımızı alıp -güncel bir hesap ile birlikte- seyahatimize başladığımızda bu ülkede gezmek istediğimiz 3 şehir vardı: Riga – Jurmala ve Cesis.

Riga – Jurmala

39 Km olan bu yolu yaklaşık 40 dakikada gitmeniz mümkün.

Riga'dan Jurmala
Riga – Jurmala arası yaklaşık 40 dakika süren, keyifli bir güzergah.

Riga – Cesis

88 Km olan Riga- Cesis arası  gidiş süresi 1 saat 15 dakika civarında. Bu iki yol tek gidiş – tek geliş ve trafiği yoğun olan yollar arasında.

Cesis Yolu
Bu yol sizi uçsuz bucaksız ormanların içerisinden Letonya’nın kuzeyindeki küçük bir şehire taşıyacak.

 

Bu üç şehri tamamen gezdikten sonra rotamızı Litvanya’ya çevirdik.

Riga’dan Litvanya’nın başkenti olan Vilnius’a seyahat 3 saat 30 dakika sürmekte ve 289 km.

Vilnius
Vilnius sokakları trafiğin genellikle rahat aktığı sokaklardı.

Bizim rotamızda bu şehirden sonra Minsk’e geçiş vardı. Bu nedenle arabamızı bir gece Litvanya’da bırakarak otobüsle Beyaz Rusya’nın başkenti Minsk’e geçtik. Bu da karayolu seyahatimize dahil olduğu için otobüs ücretlerini bu maliyetin içerisine ekledik. Vilnius – Minsk gidiş geliş, iki kişi bize toplam maliyeti 46 Euro oldu.  Bu sürede arabamızı Vilnius’taki hostelimizin önüne park ettiğimiz için park ücreti ödemedik. Yolculuk 188 km, 2 saat 30 dakika sürüyor ve sınır kapısında bir miktar beklemeniz gerekebiliyor. (Yolculukla ilgili vize gibi diğer konulara sonraki yazılarımızda değiniyor olacağız.)

Minsk Otobüs
Minsk’ten dönerken bindiğimiz otobüs.

Döner dönmez Vilnius’tan Kaunas’a geçtik. Bu yol 103 km ve 1 saat 15 dakika sürmekte. Oradan da Trakai 84 km ve yaklaşık 1 saatte gidilebilmekte.

Bir sonraki adresimiz olan Polonya’da belirlemiş olduğumuz 4 ana nokta vardı. Varşova, Zakopane, Krakow ve Gdansk.

Litvanya’dan Varşova’ya geçiş yaklaşık 6 saat sürüyor. Bu yol, yapım çalışmaları nedeniyle oldukça yavaş işlemekteydi.

Varşova Yolu
Kiraladığımız araçla Minsk’e geçiş yapamadığımız için bu yolu tercih etmek zorunda kaldık. Biz oradayken devam eden yol yapım çalışması hala devam ediyor.

Varşova ile Slovakya sınırında yer alan Zakopane arasındaki mesafe 409 km ve toplam 5 saat kadar sürüyor. Bu yol oldukça zorlu bir yol. Tek gidiş – geliş, engebe ve virajlar nedeniyle biraz daha uzun sürebilir.

Zakopane
Polonya’nın en güneyinde ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Zakopane yolu.

Zakopane’den yukarı doğru çıkmaya başladığımızda Krakow 109 km ve 1 saat 40 dakika sürüyor. Dönüş yolu da yukarıda belirttiğimiz gibi zorlu bir yol.

Krakow’dan Gdansk’a gidiş aynı zamanda Riga’ya doğru dönüşünde başlangıç noktasıydı bizim için. Bu iki şehir arası toplam 583 km ve 6 saat kadar sürüyor. Gdansk Polonya’nın en kuzeyinde yer alan ve bu rotada yolun en güzel imkanlara sahip olduğu nokta diyebiliriz. Tabi burada işin içine yol ücreti de dahil oluyor yaklaşık 10 Euro kadar.

Gdansk – Klaipeda arası ise bizi en zorlayan yol oldu bu seyahatte. 605 km olan ve toplam 8 saat 20 dakika süren bu yol Kaliningrad sınırı boyunca ilerliyor. Rusya vizeniz varsa Kaliningrad’ın içinden geçerek 3 saat tasarruf etme imkanınız var tabi. Tek şeritli, engebeli ve tenha bir yol. Bu nedenle dikkatli olmakta fayda var.

Klaipeda
Rusya vizemiz olmadığı için dolaşmak zorunda kaldığımız o efsane yol!

Klaipeda ile son nokta Riga arası ise 309 km ve toplamda 3 saat 42 dakika sürüyor.

Bizim çizmiş olduğumuz bu çemberde görmek istediğimiz tüm noktalara yukarıda bahsettiğimiz sıra ile ulaşmış olduk. Gidiş geliş hesaplamaları ve şehirlerdeki geçirdiğimiz zaman da hesaba dahil olduğunda toplamda 11 günde 4 ülke 12 şehir dolaşmış olduk. Bu yolculuğun toplam benzin, yol ücreti ve otobüs bileti maliyeti 321 Euro tutmuş oldu.

Yazının başında da belirttiğimiz gibi bu yolculuğu aylar öncesinden planladığınızda araç kiralama maliyeti çok daha uygun olacağı için 4 kişilik bir arkadaş grubu bu rotayı oldukça uygun fiyatlı bir seyahate dönüştürebilir.

Bu 4 ülke arasında benzin fiyatları benzer rakamlar etrafında dolaşıyor.

Letonya: 1lt benzin 1.30 Euro

Litvanya: 1lt benzin 1.12 Euro

Polonya: 1lt benzin 1.18 Euro

Güncel rakamlar ile belirlemiş olduğunuz rotayı karşılaştırırsanız, hangi ülkede benzin alıp almamanız gerektiğini de belirlemiş olursunuz.

Toparlamak gerekirse bu yolculuğu kişi başı 150 Euro olacak şekilde halletmek mümkün olacaktır.

Yazımızda atladığımız yada siz de soru işareti yaratan her konu için yardımcı olmayı isteriz.

Tüm yollarınız açık olsun.

Seyahatlerde buluşmak dileğiyle.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.