Balkan Gezimiz,  Seyahatlerimiz

Balkanları Araba Kiralayarak Keşfetmek

Merhaba!

Baharın ilk günleri geldiğine göre yeni rotalar çizilmeye, planlar yapılmaya başlansın!

Biz henüz on günlük bir Avrupa turundan dönmüş ve keyif ile önümüzdeki haftaları planlarken, henüz Balkanları keşfetmeyenler için minik bir rota yazısı yazalım dedik.

Balkanlar; yakınlık, vizesiz gidilebilmesi, uygun fiyatlı ulaşım ve ucuzluk anlamında güzel bir destinasyon olmakta. Aynı zamanda gezip görülecek oldukça zengin bir kültür mirasına da sahipler. Yani her isteğe uygun gidilebilecek bir noktası mevcut. Bununla birlikte Balkanlar Turu adı altında birçoğunu kolayca gezebilmeniz de mümkün.

Şimdi gelin Balkanlara gidiş ve yol haritası konusuna biraz yakından bakalım.

 

Haritada görmüş olduğunuz ülkelerden Arnavutluk, Makedonya, Kosova, Bosna & Hersek, Karadağ ve Sırbistan vize almadan gidebileceğiniz ülkeler. Yeni açılan Sofya – İstanbul tren seferleri göz önünde bulundurulduğunda Bulgaristan da oldukça cazip bir yer olmakla birlikte girişte Bulgaristan Turist yada Schengen Vizeniz olmalı. Bu ikisinin farklılıklarına ve detay bilgilere buradan ulaşabilirsiniz. Yine Hırvatistan da Schengen isteyen ülkeler arasında. Bu yüzden onlara vizesiz bir tatil planlamasında gitmeniz pek mümkün değil.

Gelelim vize problemi olmadan yapılacak Balkanlar gezisinin detaylarına.

Başlangıç Noktası

Biz başlangıç noktamız olarak Arnavutluk / Tiran’ı seçtik. Bunun nedeni Tiran’a direkt uçuşların olması ve oldukça uygun fiyatlı olması. Örneğin Mayıs ayında bir Cuma günü için Pegasus’a baktığımızda 149.00 tl’ye Arnavutluk’a bilet bulmanız mümkün. Bu fiyat hafta içi bir tarihe denk getirildiğinde ve kampanyalardan biri yakalandığında çok daha cüzi meblağlara kadar düşer. Burada Tiran hem başkent olması nedeniyle hem de oldukça ucuz olduğu için iyi bir başlangıç kabul edilebilir. Bunun dışında Üsküp, Priştine, Prizren, Saraybosna ve Belgrad’a da direkt uçuşlar mevcut fakat aynı tarih aralığına baktığımızda en ucuz noktanın Tiran olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca 2 Haziran’dan itibaren Belgrad’a tren seferlerinin yapılacağı da duyurular arasında var olmakta. Bu da farklı bir seçenek olabilir.

Balkanları Araç Kiralayarak Gezmek

Biz Balkanlar gezimizde araba kiralamayı tercih etmiştik özellikle birkaç arkadaş bu turu gerçekleştiriyorsanız oldukça karlı olabilir. Özellikle Arnavutluk’ta benzin fiyatları uygun. Araç kiralamaya gelirsek, burada iki nokta önemli. Aracı alacağınız ve bırakacağınız noktalar ve gideceğiniz ülkeler.

Bu yazıyı hazırlarken yeni fiyatları öğrenmek için 3 farklı siteden fiyatları karşılaştırdık.

Eğer aracı kiraladığınız ülkeye bırakma şansını yaratırsanız yani örneğin Tiran’dan teslim aldığınız aracı yine Tiran’a bırakırsanız fiyatlar 9 günlük bir tatil için: 155.60 Euro’dan başlayarak 1110 Euro’ya kadar çıkabiliyor. Hyundai i10 veya Fiat Punto gibi araçlar oldukça uygun maliyetli. Bizim kiraladığımız mini arabımız da Hyundai i10’du ve iyi idare etti. Bunun dışında navigasyon almak isterseniz ekstra ücret talep ediyorlar. Bu yüzden güzel bir internet tarifesi yada çevrim dışı çalışan harita programlarını kullanmak iyi olabilir.

Bunun dışında bir de ülkeler arası geçiş ücreti var. Bu her sınır kapısına göre değişiklik göstermekte. Fakat hepsini topladığınızda yüksek bir fiyat karşınıza çıkabiliyor. Bunu önlemenin yolu green card ismi verilen bir çeşit sigorta bedeli. Bunu ödediğiniz takdirde örneğin 10 günlük bir süreç içinde sınır kapılarından geçişte ücret ödemiyorsunuz. Bu noktayı kesinlikle acentanız ile konuşun.

Araç kiralama noktasında ikinci önemli faktör geçiş yapacağınız ülkeler. Biz aracımızı internet üzerinden kiraladık fakat Arnavutluk’tan kiraladığımız arabanın Sırbistan’a girmemesi gerektiğini ne yazık ki orada öğrendik. Yaşadıkları siyasal gerginlikler nedeniyle bu çeşit problemler ortaya çıkabiliyor bu yüzden kiralamak istediğiniz araç ile hangi ülkelere geçiş yapacağınızı mutlaka önceden acentanıza belirtin. Eğer buna yönelik bir form yoksa arayarak yahut mail yoluyla bunu belirtin. Yoksa planlarınızda bazı değişiklikler yapmanız gerekebilir.

Bizim Rotamız

Biz buradan Karadağ’a geçiş yaptık. Önce Karadağ’ın başkenti olan Podgorica’ya geçtik. Tiran ile Podgorica arası arabayla 2 saat 45 dakikalık bir mesafe. Aynı zamanda kıyı bölgesine de oldukça yakın. Bu yüzden istediğiniz herhangi bir bölgede kıyı şeridine uğrayabilirsiniz. Mesela yol üstündeki İşkodra Arnavutluk’un en eski yerleşim bölgelerinden biri. Buraya uğrayabilir ve kısa bir tur yapabilirsiniz.

Tiran, bir başkent olarak küçük olsa da ucuz ve görülmesi gereken şehirlerden.
Tiran – Podgorica arasında uğrayabileceğiniz sahil kentleri de bulunmakta.

Burada küçük bir uyarı: Arnavutluk trafik anlamında tam bir kaosa hakim. Bu yüzden araçla gezecek olanların dikkat etmesinde fayda var. Trafik kurallarında bir değişiklik söz konusu değil fakat sürücüler oldukça dikkatsiz ve kabalar.

Karadağ’ın başkenti Podgorica’yı gezip geçebileceğiniz gibi burada bir gece de kalabilirsiniz. Podgorica’da geçirdiğimiz bir gecemizin detaylarını buradan okuyabilirsiniz.

Podgorica

Ek olarak bizim kiraladığımız evin otoparkı olması nedeniyle ve Arnavutluk’ta da hostelimizin park yeri olduğu için otopark ücreti ödemedik. Ayrıca bugün itibariyle benzin fiyatlarının Arnavutluk’ta litresi 1.34 Dolar olduğunu söylebiliriz.

Podgorica’dan Karadağ’ın iki güzel şehri Kotor ve Budva’ya geçmeden olmaz. Tam sahil kıyısında yer alan Budva’ya 1 saat 9 dakikalık bir yolculuk yapacaksınız. Oldukça keyifli olan bir doğa yolculuğu olmak ile birlikte biz Temmuz ayında yaptığımız seyahat sırasında ansızın yağmurlar ile karşılaştık. Bunun için hazırlıklı olmakta fayda var 🙂

Budva, tam bir sahil ve tatil şehridir.

Budva tam bir sahil şehridir. Deniz tatili için inanılmaz elverişlidir. Herkese uygun mekanlar da mevcuttur. Detayları önümüzdeki yazılarımızda yazıyor olacağız 🙂

Kotor, tarihi kalesi ve doğal güzellikleri ile enfes bir yaz şehri.

Burada bir gecenizi geçirmenizi tavsiye edebiliriz rahatça. Bizim bir sonraki durağımız Karadağ’ın masalsı şehri Kotor’du. Budva – Kotor arası yaklaşık 30 dakikalık bir mesafe. Bu arayı otobüsle geçecekler için de yaklaşık 11 tl’ye otobüs bileti bulmanız mümkün. Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Kotor muhteşem bir körfez şehridir. Burada da muhakkak 1 gün geçirmenizi öneririz.

Eğer bu noktalarda da otelinizin yada kalacağınız yerin otoparkı mevcut ise gezeceğiniz alanlarda ücretsiz park alanları bulmanız mümkün. Bu yüzden yüksek park ücretleri ödemeden gezinizi sürdürebilirsiniz.

Kotor – Mostar arası gideceğiniz yollar sizi doğanın güzellikleri ile kucaklamaktadır.

Biz buradan Bosna & Hersek’e geçiş yaptık. Kotor – Saraybosna arası 4 saat 39 dakikalık bir mesafede. Adriyatik’in denizinden ayrılmak biraz zor olsa da oldukça güzel dağ yollarından geçip geleceğiniz bu şehir sizi tarihi dokusu ve güzel insanları ile karşılayacaktır. Biz Saraybosna yerine Mostar’da kalmayı ve zamanımızı geçirmeyi tercih ettik ki burası bizim için çok özel anlamlara sahip bir şehir. Detaylarını başka bir yazıda anlatacak olsak da inanılmaz güzelliği ile bu şehire vakit ayırmalısınız. Kotor – Mostar arası da 3 saatlik bir süreye denk düşmekte.

Mostar, tarihi ve doğal güzellikleri ile bir masal şehirdir.
Mostar, şehrin her bir köşesinden farklı bir güzellikte görülmektedir.

Burada aracı ile seyahat edecekler olanlar için yukarıda bahsetmiş olduğumuz Sırbistan’a geçiş konusu sıkıntılıdır. Savaş geçmiş olsa da sınırlar arası bu şekilde problemler yaşanabilmekte. Bu yüzden otobüs firmalarını ziyaret etmelisiniz. Bizim baktığımız dönemde çok sık seferler olmasa da gerçekleştirilen seferler vardı.

Biz seyahat planımızda araçla ilgili yaşadığımız sorun nedeniyle bazı değişiklikler yaparak Sırbistan’ı başka bir sefere bıraktığımız için buradan Arnavutluk’a dönüp arabayı teslim ettik çünkü dönüş biletimiz de farklı bir noktadandı.

Geceleri trafik sakinleşse de Tiran trafiğine gündüzleri tam bir kaos hakimdir.

Bu yüzden araba ile gezi günümüzü düşürerek birkaç yere otobüs ile gittik. Fikir vermesi amacıyla buradan Makedonya’ya otobüs ile geçmek kolay. Yaklaşık 7 saat sürmekte ve 60 – 100 tl arasında fiyatlar bulmanız mümkün. Bu yolculuk hem biraz dinlenmenize hem de farklı yerleri keşfetmenize olanak sağlayabilir. Üsküp’e direkt geçebileceğiniz gibi Ohrid’e de geçebilirsiniz. Üsküp içerisinde bulundurduğu tarih mirası ve kültürü ile sizi kucaklayan çok tatlı bir şehir.

Bizim uçak biletimiz Kosova – Priştine’den olduğu için yine Makedonya’da kısa bir otobüs yolculuğu ile buraya geçiş yapmıştık. Kosova modern, küçük ve eğlenceli bir şehir. Özellikle gece hayatının çok hareketli olduğunun altını çizelim.

Bu noktada söylemekte fayda var ki otobüsle seyahat edenler için Sırbistan’a geçip oradan Kosova ve Makedonya’ya geçmek mantıklı olabilir. Fakat bu en uygun dönüş biletini bulduğunuz yer ile alakalı olacaktır. Biz Priştine’den bulduğumuz için bu şekilde bir yol izledik.

Toplam Maliyeti

Eğer gidiş ve dönüş uçak biletlerinizi aynı noktadan aldıysanız tüm bunları yaşamadan ve uygun fiyatlara araç kiralamanız mümkün. Toplam araç maliyetini şu adımları izleyerek planlayabilirsiniz:

 • Aracı alıp – bırakacağınız noktalar
 • Hangi ülkelere geçiş yapacağınız
 • Otopark ücreti ödeyip – ödememe
 • Navigasyon ihtiyacı
 • Hangi ülkelere gidilecekse toplam km – benzin hesabı

 

Yolculuklarda ansızın ortaya çıkan durumlara göre planlarınızı değiştirmeniz gerekebilir. Mesela biz Sırbistan rezervasyonlarımızı iptal edip boşta kalan bir günümüzü Kotor’da geçirmiştik. Tabi yaz ayları olduğu için yer bulmak ve uygun fiyatlı olmasını sağlamak biraz zor bir hal alıyor. Fakat bir şekilde üstesinden gelebilmek zaten bu işi keyifli hale getiriyor 🙂

Umarız bu yazı yeni yola çıkacaklar için bir fikir vermiştir.

Yine de söylemekte fayda var: en iyi rota kendi çizdiğinizdir.

Her insan bir dünya olduğuna göre yapılan her yeni yolculuk da farklı bir evren demektir. Bu yüzden her seyahat kendi rotasını ve hikayesini yazar.

Yollarınızın sizi kendi hikayenize götürmesi dileğiyle.

20 Yorum

 • Anıl

  Merhaba yaklaşık bir ay sonra biz de arkadaşlarım ile birlikte arnavutluktan başlayıp sırası ile makedonya-sırbistan- bosna-karadağ’a gitmeyi planlıyoruz araç ile geçme noktasında bu roteyı göz önüne alırsak herhangi bir sıkıntı olur mu ve aracı avid ve budget gibi firmalardan kiralamaya çalıştığımız zaman hangi ülkeden kiraladıysak şu şu ülkelere gidemezsiniz diyorlar bu konuda ne yapabiliriz ? Önerilerinizi bekliyorum.

  • Gezgin Koçlar

   Merhabalar, sitemizdeki bakım çalışması nedeniyle geç yanıt döndüğümüz için kusura bakmayın. Biz de arabamızı internet üzerinden kiralık bununla birlikte Bosna ve Sırbistan arasında yaşanılanlar nedeniyle; Arnavutluk ve Bosna plakalı araçlarla Sırbistan’a geçişte sorun yaşandığını biliyoruz. Bununla ilgili önceden firma ile iletişimde olunup çözüm aranabilir. Umarım tatilinize yetişmişizdir. Farklı bir çözüm yolu bulduysanız bilmek isteriz. Sevgilerimizle.

 • bihter

  Merhaba, bir ay sonra yapacağımız balkan turu için aracı üsküpten kiralayıp, Arnavutluk Karadağ, Bosna Hersek ve Sırbistan olmak üzere bir güzergah planladım. Makedonya plakalı araç için sizce herhangi bir sıkıntı olur mu?. Bosna’dan Sırbistana geçişin sıkıntılı olabileceğini öngörüp Makedonya Sırbistan Bosna Karadağ ve Arnavutluk şeklinde mi yapmalıyız.

  • Gezgin Koçlar

   Merhabalar,
   Makedonya plakalı araç problem olabileceği gibi bu ülkeler arasındaki sorunlar nedeniyle diğerleri de birkaç aşamada sorun yaratabiliyor. Örneğin Sırbistan – Bosna arası oldukça sıkıntılı bu anlamda. En iyi çözüm araba kiralarken önceden şirkete tüm geçiş noktalarınızı bildiriyor olmak. Önceden bildirilmediğinde sorumluluk kabul etmiyorlar yada geçişine onay vermiyorlar.

  • seda

   merhabalar bizde balkan turu planı yapıyoruz . uskupten araba kiralayarak başlamayı düşünüyoruz. acaba planınızı gerçekleştirdiniz mi ? yaptıysanız tecrubelerinize ihtiyacım var 🙂

   • Gezgin Koçlar

    Merhabalar, yazımız seyahatimizden sonra yazıldı. Genel olarak biz araba ile ilgili bir problem yaşamadık. Hep söylediğimiz gibi burada en önemli nokta şirketinize önceden rotanızı iletiyor olmanız. Ülkeler arası bürokratik gerginlikler olduğu için Arnavutluk plakalı bir aracın Sırbistan’a girişinde zorluk çıkabiliyor – örnek olarak verilen bir durum- bu nedenle şirketinizle konuşursanız bir sorun yaşamadan seyahatinizi gerçekleştirirsiniz. Balkanlar keyifli, nispeten uygun fiyatlı, vizesiz ve görülmeye çok değer. Şimdiden keyifli bir tatil diliyoruz.

 • Yıldırım

  Merhaba, skyscanner gibi sitelere baktığımızda Albania Rent car, Sicily rent a car gibi araba kiralama firmaları tiran için avis,budget gibi firmaların verdiği ücretlerin neredeyse 10 günlük kiralama için yarısını veriyor. Acaba siz nerden kiraladınız? Birde sizce arnavut kökenli firmalara güvenebilirmiyiz?

  • Gezgin Koçlar

   Merhabalar, yanıtlanması kolay olmayan bir soru bu. Biz bahsettiğiniz gibi daha güvenilir firmaları tercih ediyoruz. Yine de kullanıcı yorumları ve değerlendirmelerine bakarak daha sağlıklı bir fikir elde edebilirsiniz.

 • Erhan

  Merhabalar;
  Yazınız oldukça bilgilendirici emeğinize sağlık.Tecrübenize dayanarak şunu sormak istiyorum; tirandan kiraladığımız araçla karadağ budva kotor rotasını gezmeyi planlıyorum bı güzergahta otoban ücreti gibi ekstra durumlar olmaktamıdır?Sınır kapısında sadece green card ödemesi ve zorunluluğu dışında başka durumla karşılaşılıyormu?
  Teşekkürler,

  • Gezgin Koçlar

   Teşekkür ederiz. Tiran – Karadağ arasında Green Card dışında bir zorluk yaşamadık bununla birlikte araba kiralayan herkese öncelikli önerimiz şirketinize hangi ülkelere gideceğinizi önceden bildirmeniz. Mutlu bir seyahat dileriz.

 • Erhan

  Merhabalar;
  Yazınız oldukça bilgilendirici emeğinize sağlık.Tecrübenize dayanarak şunu sormak istiyorum; tirandan kiraladığımız araçla karadağ budva kotor rotasını gezmeyi planlıyorum bı güzergahta otoban ücreti gibi ekstra durumlar olmaktamıdır?Sınır kapısında sadece green card ödemesi ve zorunluluğu dışında başka durumla karşılaşılıyormu?
  Teşekkürler,

 • Ali

  Merhaba, Temmuz ayı içinde Üsküp Ogrid ve Prizren şehirlerine bir gezi düşünüyorum. Gittiğim zaman Aile olarak kalabileceği hesaplı otel bulabilir iyim yoksa önceden ayarlamak mı gerekir. Nereden ayarlamak daha mantıklı. Teşekkürler.

  • Gezgin Koçlar

   Merhabalar, Balkanlar genel olarak oldukça uygun fiyatlara sahip bununla birlikte yaz dönemi olduğu için önceden ayarlamanızı öneririz. Biz booking.com ve hostelworld.com sitelerinden faydalanıyoruz. Güzel bir tatil geçirmenizi dileriz.

 • Özkan

  Ben de eşimle birlikte kısmetse balayımızda saraybosnaya gideceğim ve ordan belgrad a geçmek istiyoruz araç kiralayarak.Fakat internet taramalarıma göre genelde araç kiraları uygun fakat ekstradan “one-way fee” adı altında 195 euro kadar bi meblağ talep ediyorlar rezervasyon için.Bu da ülke değiştirdiğimiz için sanırım açıklaması o şekilde.Siz bu tarz bir durumla karşılaştınız mı internetten araç kiralamak ne kadar doğru yada daha lokal araç kiralama firmalarından mı kiralamak gerekir onlarda da bu durum söz konusu mudur?
  Yardımcı olursanız çok sevinirim etrafımda bilgi alabileceğim kimse yok maalesef.
  Şimdiden cok teşekkürler
  İyi günler dilerim

  • Gezgin Koçlar

   Özkan Bey merhabalar,
   Balkanlarda araç kiralama konusu hem çok keyifli hem de bazı noktalarda araştırılması gereken bir alan. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi geçen hafta da bu konuyla ilgili bir deneyim yaşadık. Araç kiralamak doğru firma bulunduğunda bir problem yaratmıyor bununla birlikte bahsettiğiniz meblağ oldukça yüksek. Green Card ismini verdikleri bir geçiş uygulaması var ve ücreti 50 Euro civarında bunu ödeyerek ülkeler arasında geçiş yapabilirsin. Yalnız Saraybosna ve Sırbistan arasındaki siyasi durumlar nedeniyle bizim kiraladığımız araç firması geçişe izin vermemişti. Bu nedenle rotanızı bu şekilde bırakmak istiyorsanız yerel firmalarla önce iletişim kurup ardından kiralama işlemini yapmanızda fayda var.
   Geçtiğimiz hafta lokal bir Kosova firmasından kiraladığımız araçla rahatlıkla Makedonya’ya geçiş yaptık. Oldukça da uygun bir fiyat çıkardılar bize. Bu nedenle lokal firmalarla işlem yapmadan önce iletişime geçmeniz faydalı olur.

   Güzel bir seyahat dileriz

 • Nur Seyma

  Biz Makedonya Üsküpten başladık turumuza Üsküpten lokal firmadan kiraladık aracımızı Uskuper araç kiralamadan inanın dünyaca ünlü markalardan daha iyi hizmet salıyorlar. Green card ile diüer Balkan ülkelerine sorun yaşamadan veya ekstra bir ücret ödemeden geçiş yapabilirsiniz biz sırasıla Makedoya Arnavutluk Karadağ Bosna Sırbistan ve tekrar Makedonya hiçbir sıkıntı da yaşamadık sınırlarda Araç kiralamadan bize gerekli evrakları teslim ettiler ve green card sigortasını çok gğzel bir tur oldu dolaşa dolaşa gezdik Balkanları araç kiralayı gezmek daha mantıklı şehirler arası toplu taşımalar sıkıntı olur her saat ulaşım bulamayabilirsiniz.

  • Merve

   Bizde Uskuper araç kiralamdan kiraladık çok yardmcı oldular tüm gezginlere tavsiye ederiz +38971364328 burdan ulaşabilirsiniz Üsküp çok sevdik yerel halk çok sıcak kanlı yardım sever hepsi türk çarşısında balkan lezetleri bulabilirsiniz uygun fiyatlı biz pcela da yedik köftesi çok lezetliydi ohri ve arnavutlukta balık yemenizi tavsiye ederiz arnavutlukta fiyatlar çok uygun Ohri biraz daha pahalı Strugada Hotel İzgrev de kaldık öok güzel di Ohrinin plajlarının hepsin gezdik suyu tertemiz en kısa süredde tekrar gitmek istiyoruz

 • ONUR

  Merhaba güzel hikaye ve bilgiler için teşekkür ederiz. Pandemi durumuna göre bu yaz Arnavutluk-Karadağ-Bosna Hersek rotasında olmak istiyoruz. Araç kiralama ile ilgili sorum olacak

  1. araç için önceden rezervasyon yapmaya gerek varmı havalimanına gidince mi kiralamalı
  2.Rotanızı anlatın sınırlar arası geçiş sorun olmasın diye demişsiniz ayrıca greencard konusu var bunlar için acenta ile yüzyüze mi konuşalım önceden rezervasyon yapılacaksa sitede satın al kısmında böyle bir seçenek yok
  Dönüş yaparsanız sevinirim, Saygılarımla

  • gezginkoclar

   Merhaba, öncelikle ilginiz için biz teşekkür ederiz.
   1- Önceden rezervasyon yapmak her zaman kurtarıcıdır. Yoksa karşılaştırma şansınızın olmadığı yüksek ücretlerle karşılaşabilirsiniz.
   2- Greencard olsa bile bazı ülkelerin arasında kiralık araçların geçişi problem oluyor. Mesela bizde bulunmasına rağmen Arnavutluk’tan aldığımız araç ile geçişimizde sıkıntı yaşadık. O nedenle mümkünse önceden konuşmak gerekiyor ya da hizmet sağlayıcının daha büyük ve evrensel bir marka olması da denenebilir. Bizimki yerel bir şirketti.

   Keyifli seyahatler diliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.