Asya'da Gezdiğimiz Yerler,  Seyahatlerimiz

ASYA’YI KEŞFETMEK İÇİN BİRBİRİNDEN GÜZEL NEDENLER

Merhabalar!

Yeni yerler keşfetmenin en güzel yanlarından biri gündeminizde olan her şeyi, herkesi, her yeri arkanızda bırakıp bir süreliğine yeni bir bilinmezin içerisinde olmak bizce. Yepyeni bir şehirde hiç bilmediğiniz bir güne uyanırken hayatınızdaki diğer tüm problemler ve gündemler bir süreliğine sizden uzak olur bununla birlikte bu güzel his yolculuğa başlamadan sizi sarar. Günlerce önceden hazırlık yaparken aklınızda yalnızca yeni seyahatinizin detayları bulunur. Bu duyguları çok seyahat edenler, gezmeyi hayatlarının bir parçası haline getirenler ve gezginliği kendileri için bir misyon haline getirenler zaten çok iyi bilirler. Burada dokunmak istediğimiz nokta artık Avrupa seyahatlerimizde bu güzel hislerin bizimle olamıyor olması ne yazık ki.

Bir süredir vize işlemleri ile ilgili Avrupa ülkeleri ile yaşanan siyasal durumlar neticesinde büyük sıkıntılar yaşanmakta. Biz de ne yazık ki bunlardan nasibimizi alarak bazı sıkıntılar yaşadık. Bununla birlikte yükselen kurlar heyecanlı bir seyahat planı yapabilmeyi zorlaştırmakta. O zaman durup yeniden düşünmek için güzel bir noktadayız: yeni rotalar keşfetme zamanı!

Burada bahsettiğimiz yeni rotalar aslında birçok gezginin hayalini süsleyen ve kimisinin keşfetmek için oldukça erken davrandığı; muazzam enerjisi, vize kolaylıkları ve fiyatlarının uygunluğu ile oldukça cazip olan Asya ülkeleri!

Biz çift olarak uzun aylar boyunca dolaplarımızda birer Asya haritası ile yaşadık ve planlar kurup durduk, sonunda da ilk deneyimimizi geçtiğimiz aylarda yaşadık. İki haftalık bir Asya turu o topraklara hayran olmamıza ve yüzümüzü oraya çevirmemize yetti de arttı bile. Bu nedenle hazır Euro durdurak bilmeden koşarken sizlerle hem Asya deneyimlerimizi paylaşmaya hem de öğrenebildiğimiz tüm tavsiyeleri öğrenip burada tartışmaya açmaya karar verdik. Yani bir süreliğine gündemimiz; Asya!

 

İşte Asya’ya gitmek için birbirinden güzel nedenler:

  • VİZE DERDİNE SON!

Bir süredir zaten bizi yormaya başlayan vize sorunları son günlerde dayanılmaz seviyelere ulaştı. Günlerce sürecimiz hakkında bilgi almaya çalışmamıza rağmen alamadığımız zamanlar yaşadık. Oysa birkaç günlük bir seyahat için bunun yolu çok daha kolay olmalı; hem de bu teknoloji dünyasında!

Bu nedenle vizesiz gidilebilen ve kapıda vize veren Asya ülkeleri oldukça güzel bir seyahat planı hazırlamanıza yardımcı olabilir.

Vizesiz gidebileceğiniz ülkeler:

Filipinler, Vizesiz (30 gün)

Hong Kong, Vizesiz (90 gün)

İran, Vizesiz (90 gün)

Japonya, Vizesiz (90 gün)

Kazakistan, Vizesiz (30 gün)

Kırgızistan, Vizesiz (Süresiz)

Kore Cumhuriyeti, Vizesiz (90 gün)

Malezya, Vizesiz (90 gün)

Moğolistan, Vizesiz (90 gün)

Singapur, Vizesiz (30 gün)

Tayland, Vizesiz (30 gün)

Ürdün, Vizesiz (90 gün)

 

Kapıda Vize Alabileceğiniz Ülkeler:

Bahreyn, Sınır kapısında vize verilmektedir (2 hafta)

Doğu Timor, Sınır kapısında vize verilmektedir (30 gün)

Irak, Vize Erbil ve Necef Havaalanı’nda verilmektedir

Kamboçya, Sınır kapısında vize verilmektedir (30 gün)

Katar, Sınır kapısında vize verilmektedir (14+14 gün)

Kuveyt, Sınır kapısında vize verilmektedir (90 gün)

Makao, Sınır kapısında vize verilmektedir (30 gün)

Maldivler, Sınır kapısında vize verilmektedir (30 gün)

Nepal, Sınır kapısında vize verilmektedir (90 gün)

Sri Lanka, Sınır kapısında vize verilmektedir (30 gün)

Tacikistan, Sınır kapısında vize verilmektedir (45 gün)

Tayvan, Sınır kapısında vize verilmektedir (30 gün)

Umman, Sınır kapısında vize verilmektedir (30 gün)

Gördüğümüz üzere burada keşfedilmeyi bekleyen muhteşem ülkeler var. Vize kolaylığı bir seyahat planı için gerçekten öncelikli konulardan biri!

 

  • UYGUN FİYATLI BİR SEYAHAT İÇİN!

Yukarıda ismi bulunan bir kısım ülkeye ulaşım fiyatları bir miktar maliyetli olsa da genel itibariyle içerisinde seyahat ederken yapacağınız harcamalar Avrupa ülkelerine oranla çok çok uygun fiyatlı olacaktır. Örneğin Tayland’da bir akşam yemeğini 2 dolar gibi bir bedele mal edebilecekken bugünkü şartlarda Avrupa’da bunu yaşayabilmek pek söz konusu değil maalesef. Yine aynı şekilde Asya ülkeleri arası ulaşımda oldukça uygun fiyatlarla karşılanabilir bir halde; örneğin iki kişilik bir uçak biletini 150 tl’ye alabiliyorsunuz yada 100 tl’ye inanılmaz konforlu bir yolculukla iki ülke arasında otobüsle seyahat edebilirsiniz (detaylar yazılarda olacak).

 

  • KÜLTÜREL BİR HAZİNEYE YOLCULUK İÇİN!

Asya ülkelerinde yer alan her bir inanış her bir din yada olay kendine özgü bir kültürü de ortaya çıkarmış. Bir sokakta birden fazla tapınakta daha önce hiç düşünmediğiniz hikayeler ve inanışlar ile buluşabilirsiniz ki bu oldukça keyifli olmakta bizden söylemesi. Gittiğiniz her bir şehirde bambaşka bir kültürü keşfediyor olacaksınız!

 

  • YENİ TATLAR KEŞFETMEK İÇİN!

Asya demek bambaşka bir mutfak demek. Ağız tatları ve yöntemleri bizden tamamen farklı olsa da bu ülkelerde oldukça lezzetli yemekler keşfedebilirsiniz hem de çok uygun fiyatlara!

 

  • DOĞAL GÜZELLİKLERE YENİDEN AŞIK OLMAK İÇİN!

Avrupa’nın bakımlı parklarının yanı sıra bu ülkelerde yer alan ve hiç el değmemiş birçok doğal yaşam alanı sizlerin keşfetmesi için kollarını açmış durumda. Pirinç tarlalarından tutun da maymun ormanlarına kadar birçok doğal yaşam alanını keşfedebilir; muhteşem deneyimler yaşayabilirsiniz.

 

  • EĞLENCELİ BİR GECE HAYATI DENEYİMİ İÇİN!

Asya eğlence anlayışını başka bir boyuta taşımış durumda. Her anlamda her eğlenceye açık olan bu ülkelerin içinde çok eğlenceli birkaç gece yaşayabilir, çok farklı içkileri tadabilir, yepyeni mekanlar keşfedebilir ve unutulmaz anılar biriktirebilirsiniz.

 

  • DÜNYAYI YENİDEN KEŞFETMEK İÇİN!

Asya’ya seyahat etmemiş insanların dünyaya dair düşünceleri bir miktar sınırlı kalmakta. Orada yaşayan insanların dünyaya bakışları, yaşamsal deneyimleri ve ülkelerinin içerisinde olduğu durumları keşfetmeden dünyayı anlamlandırmamız eksik kalır diye düşünüyoruz! Dünyanın bir diğer yarısında kocaman bir anlam dünyası bizleri beklemekte!

Bunların dışında bu güzel ülkeler yüksek misafirperverlikleri, insanı yeniden doğuran enerjileri, bakış açılarına etki eden yaşamsal deneyimleri, keşfedebileceğiniz onlarca güzel deneyimle sizleri beklemekte!

O zaman ilk yazı dizimiz başlıyor!

Gündemimiz bir süre Malezya olacak.

Bakalım bu ülke bize keşfedebileceğimiz neler sunuyor?

 

Yeni yollar için sevgi ile takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.