Blog,  Podcast Bültenleri

ZODIAC KILLER: ZODYAK!

Herkese merhaba!

Bu alanı podcast serilerimizin mini bülteni olarak tasarladık.

Burada sohbetimiz içinde konuştuğumuz konuların tarihsel akışını ve yararlandığımız kaynakları bulabileceksiniz.

Hazırsak sohbetimizin konusu Zodiac Killer / Zodyak dosyasına giriş yapalım:

BİR MİT: ZODIAC KILLER / ZODYAK 

Bu bölümün konusu olan Zodiac Killer – Zodyak  bir dönemin yakalanamayan, bilinmeyen ve hakkında türlü türlü mitler ortaya konan, Amerika’nın en ünlü seri katili!

1960’ların Kaliforniyasında korkunun adı olan Zodiac (Zodyak) hakkında neler biliyoruz, hadi gelin şöyle bir bakalım:

Zodiac (Zodyak) seri cinayetleri işlerken diğerlerinden farklı olarak görülmeyi isteyen bir katil. Öyle ki polis departmanlarına mektuplar yazıp, onlara kripto şifreler gönderip, çözemediklerinde onlarla alay etmekten keyif alan bir karakter. Kendi iddiasına göre 37, dedektiflerin buluştuğu kanıtlanmış 7 cinayetten sorumlu. Kanıtlanmış olanlar bu seri cinayetler 1968-1969 yılları arasında genellikle San Francisco ve çevresinde gerçekleşenler.

1960’ların sonunda tüm Amerika’da tanınan ve adeta bir mite dönüşen Zodyak ismi hiçbir zaman kimliği belirlenemeyen bir sır olarak hala yaşamakta.

Herman Gölü Yolu Cinayetleri: Zodiac (Zodyak)  Sahneye Çıkıyor

Ona atfedilen ilk cinayetler iki lise öğrencisinin “first date” yani ilk buluşmalarına denk gelen bir akşam gerçekleşiyor. Aralık 1968’de bir Noel zamanı Herman Gölü Yolu üzerinde biri kafasından vurulmuş biri sırtından 5 kez vurulmuş iki kurban bulunur. Betty Lou Jensen & David Arthur Faraday ilk buluşmalarında Zodiac (Zodyak) ile karşılaşmış ve kayıtlara geçen ilk kurbanları olmuşlardır.

Bu trajik olayın ardından 1969’da Herman Gölü Yolu’na 6.4 km uzaklıkta yine bir arabada çift olan Darlene Ferrin & Michael Mageau, Zodiac (Zodyak)’ın hedefindeydi. Bu saldırıda beklenmeyen bir şey oldu ve Mageau’nın Zodiac saldırısından kurtulmuş olmasıydı.

Kendisi bir eşkal verdi: 26-30 yaşında / 88-91 kilo / 1,73 boylarında / beyaz açık kahverengi kıvırcık saçlı bir erkekti.

Kurbanlarından hayatta kalanlar sayesinde polisin elinde bulunan en net Zodyak robot resmi

ZODYAK (ZODIAC) YAZIYOR: İLK MEKTUPLAR

1 Ağustos 1969 – Onu diğer katillerden farklı bir yere koyan ilk olay 1 Ağustos’ta gerçekleşti. Vallejo Times Herald, San Francisco Chronicle ve The San Francisco gazeteleri Zodyak (Zodiac) imzalı bir mektup aldı. Bu mektup 408 sembollü bir kriptogramın 1/3’ünü içeriyordu. Bir tehdit vardı bu kriptogramda: eğer onun mektubu gazetelerde yayınlanmazsa bir hafta sonu boyunca bir düzine insanı öldürecekti.

7 Ağustos 1969 –  The San Francisco Examiner’a bir mektup daha geldi: “Dear Editor This is the Zodiac speaking” diye başladığı cümlelerini henüz halka açıklanmayan cinayetler hakkında verdiği detaylarla tamamlamıştı. Zodyak, tüm aksi düşüncelere karşı katilin kendisi olduğunu kanıtlamaya çalışıyordu.

Zodyak basın mensuplarına ve polis departmanlarına yıllarca bu şifreli mektupları göndermeye devam etti!

8 Ağustos 1969 – Gönderilen  kriptogram 8 Ağustos’ta Donald ve Bettye Harden tarafından çözüldü. “En Tehlikeli Oyun”dan alıntılar yapılmış bu kriptogram’da ahiret için kölelerin toplandığından bahsediliyordu.

Ekim 1969 – Chronicle bu kez farklı bir cinayet itirafını içeren bir Zodyak mektubu alır. Burada iş o kadar sarpa sarmaya başlar ki Zodyak hakkında bir TV show organize edilir. Burayı arayan kişilerden biri olmadığının itirafını da yine Zodyak’ın kendisi yapar.

Eylül 1969 – Zodyak ilk kez tabanca dışında bir cinayet aleti kullandı. Byran Hartnell ve Cecelia Stephard pikniğe çıkmışlardı ve Zodyak olduğu iddia edilen bir isimle karşılaştılar. Burada ilk kez bıçak kullanıldı ve Bryan buna rağmen hayatta kaldı.

Bu kedi fare oyunu devam ederken Zodyak polis memurlarına, basına ve onunla ilgilenen dedektiflere kartlar, mektuplar, notlar göndermeye devam etti.

1970 – Zodyak 13 karakterli bir şifre gönderdi:

Benim adım __________ !

İşte bu yıllar artık Zodyak işaretli düğmelerin üretilerek elbiselere dikilmeye, amblem olarak kullanılmaya başlandı. Bu toplumsal bir krizdi.

ARAMIZDA BİRİ: ZODYAK

Yıllar böyle devam ederken zaman zaman Zodyak’a atrfedilen başka cinayetler, mektuplar, olaylar devamlı gündeme gelmeye devam etti.

Zodiac Killer dosyası birkaç farklı eyalette açık kalmaya ve sırlarını korumaya devam etmekte.

Zodyak yıllar boyunca aramızda dolaşmaya, bizi izlemeye, kendini saklamaya ve belki de sosyal hayatımızın bir parçası olmaya devam etti.

Birçok farklı isim konusunda spekülasyonlar olsa da kimliği hala belirlenemedi!

DAVID FINCHER’IN KAMERASINDAN: ZODIAC

David Fincher’ın kamerasından Zodyak’ın anlatılmasının temel bazı özellikleri var. David Fincher’ın çocukluğunu etkileyen olaylardan biri Zodyak’ın tüm bu çocukluk yıllarında hayatında olmasıymış. Fincher çocukluk yıllarında Zodyak okullara ve servislere saldıracak diye bir korku ile yaşadıklarını ve onları devamlı takip eden dedektifler olduğunu hatırlamaktaymış.

Zodyak hakkındaki önemli bir yapım David Fincher’ın Zodiac filmi!

Film için 18 ay boyunca tüm ilgili kişilerle, kurbanların aileleriyle, polis departmanları ile görüşmeler gerçekleştirmiş. Bu doğrultuda 5 saatlik bir film planlarken kısaltma talebi karşısında 2 saat 45 dk olan bu filmden kendisi pek memnun kalmamış. Bu karakterin çok daha derinlemesine anlatılması gerektiğini düşünüyormuş. Bu doğrultuda ekiplerini korkunç sıkı şekilde çalıştırmış.

Laf aramızda bizim de en sevdiğimiz filmlerden biridir Zodiac. Harika bir oyunculuk, nefis bir kurgu ve hiç bitmesini istemediğiniz bir film. Tıpkı Fincher gibi!

 

İnceleyebileceğiniz Diğer Kaynaklar:

Zodiac Killer – Crimes, Letters, Codes, DNA”. www.zodiackiller.com. Retrieved March 13, 2020.

“Coded Clues in Murders”. San Francisco Chronicle, August 2, 1969. Archived from the original on February 5, 2009.

 

Canon, Gabrielle (December 11, 2020). “Zodiac: cipher from California serial killer solved after 51 years”The Guardian. Retrieved December 11, 2020.

“The Zodiac Killer: The Crimes”. crimeandinvestigation.co.uk. January 31, 2013.

“Zodiac Killer identification not endorsed by San Francisco police, FBI”. Mercurynews.com. October 7, 2021. Retrieved October 7, 2021.

 

 

Serinin bir sonraki isminde buluşmak üzere,

 

Sevgiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.