Blog

Yunanistan Vizesi Almak Aslında Kolay

Merhaba!

Bu güzel Cumartesi günü akıllarında seyahat etmek olanlar için kendi vize alma sürecimizden bahsedelim istiyoruz.

Seyahat planlamalarının muhteşem keyifli yanları kadar bazen stresli tarafları da bulunmakta. Özellikle Avrupa ülkelerine seyahat için gerekli olan Schengen işlemlerinde istenen evraklar, beklemek ve verilen izin süreleri oldukça uğraştırıcı bir süreç. Bununla birlikte Avrupa’ya seyahat bazı durumlarda gerekli bazı durumlarda çekici olduğu için hepimiz bu işlemleri en kısa yollardan halletmenin formüllerini aramaktayız.

Bizi de yeniden Schengen Vizesi almak için harekete geçiren yeni bir seyahat planı oldu.

Mart ayında gerçekleştireceğimiz 10 günlük Avrupa seyahatimizin temelleri aslında geçtiğimiz Ağustos ayında atılmıştı. Aerobilet’in gerçekleştirdiği bir kampanyada Atina’ya Mart ayında tüm vergiler dahil 70 tl’ye bulduğumuz biletleri satın aldık. O dönemde bu uçuşa katılma ihtimalimiz bazı nedenlerden dolayı yüzde birdi bizim için. Yine de böyle bir fırsatı kaçırmak olmazdı. Biletleri alıp beklemeye başladık. Gün geçtikçe seyahate katılmamızı engelleyen nedenler bir bir ortadan kalkmaya başladı. Ekim ayı geldiğinde bu seyahat ile ilgili net planlamaları yapmaya başladık. Atina’dan başlayacak olan ve İtalya’da son bulacak 10 günlük bu seyahat için tabii öncelikli ihtiyaçlardan biri Schengen Vizesi almaktı. Kimisi hangi Avrupa ülkesine ilk girişi yapıyorsanız oradan almalısınız dese de aslında bu vizenin mantığında seyahat süresi boyunca en uzun süre kalacağınız ülkeden vize başvurusu yapmanız gerekmekte.

Bunları göz önünde bulundursak da biz trenle seyahat edeceğimiz ve böyle bir ülke planlaması yapmadığımız için Yunanistan’a başvuru yapmaya karar verdik.

Yunanistan vize işlemlerini İstanbul Yunanistan Başkonsolosluğu’nun tek yetkili vize başvuru merkezi Kosmos Vize Hizmetleri gerçekleştirmekte imiş. Tüm işlemlerden önce başlangıç olarak istediğiniz vize türünü seçmeniz gerekmekte. Burada internet sitelerinde “Nasıl Başvuru Yapabilirim” bölümünde kategoriler halinde vize türleri ve kalacak yerlere göre seçenekler bulunmakta. Biz turistik, uçakla seyahat ve otelde kalma seçeneklerini işaretleyerek gerekli bilgilere ulaştık. Schengen için gerekli olan tüm evrakları açıkça bulabileceğiniz bir bilgilendirme alanı da mevcut.

Yine gerekli olan randevu günü ve saatini internet sitesinden ve telefondan almanız mümkün.

Böylece evraklarımızı ve randevu günümüzü tamamladık. Bu arada güncel vize ücretlerine de ulaşmanız mümkün.

Biz önümüzdeki aylarda da Yunanistan ve Adalarına seyahat etmek istediğimiz için bir dilekçe ile ve rezervasyonlarımız ile uzun süreli ve çoklu giriş çıkışlı vize almak istediğimizi belirttik.

İşlemlerin yapıldığı merkez çok yoğun değildi ve işlemleri gerçekleştiren görevliler oldukça ilgili idi.

Burada tecrübeli insanlardan ziyade ilk kez başvuru yapacak olanlara birkaç tavsiyemiz olacak, öncelikle seyahat planlamanızı yaparak güzergahınızı net bir şekilde belirtmenizde fayda var. Hangi yollardan ülkeye gireceksiniz ve dönüş tarihiniz ve seyahat aracınız ne olacak bu ilk inceledikleri şeylerden biri. Biletlerinizin, rezervasyonlarınızın ve kullanacağınız araçlara ait belgelerin çıktıları net bir şekilde elinizde olmalı. Böylece vize alma süreciniz çok daha kolay bir hal alacaktır.

Burada püf nokta ülkenizde rahat yaşadığınızı ve gerçek anlamda birer seyahat için gidiyor olduğunuzu gösterebilmek.

Biz bu işlemleri hallettikten sonra istediğimiz sürelere yakın tarihlerde vizelerimizi almıştık olduk.

Böylece önümüzdeki günlerde ve yaz aylarında yeni seyahat planlarımızı da gerçekleştirdik.

Mart ayını takip eden süreçlerde Stockholm ve Kopenhag, Yunan Adaları ve Bulgaristan seyahatlerimizi gerçekleştiriyor olacağız. Bu yüzden mutlu ve heyecan doluyuz 🙂

Gelecek günlerde bahsettiğimiz yerlerde buluşmak dileğiyle.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.