Schindler'in Listesi
Blog

Schindler’in Listesi ve Oskar’ın Doğumu

Merhaba Sevgili Dostlar!

Nisan ayının sonuna ve yeni bir karantinaya yaklaşırken bugün ilginizi çekebilecek birinden bahsetmek istedik. 28 Nisan 1908 doğumlu biri. Bir sanayici. Bir parti üyesi. Bir iş insanı. Katolik bir Alman ailenin oğlu. Tanıdık geldi mi sizlere de? Schindler’in Listesi’nin kahramanı: Oskar!

Oskar Schindler

Schindler’in yaşamı nasıldı? Bugün hala tüm sıralamaların en üstünde yer alan Schindler’in Listesi filmi nasıl doğdu? Schindler’in Listesi ne anlatıyor bizlere? Hadi gelin birlikte yakından bakalım!

Oskar Schindler kimdir?

Oskar Schindler, Katolik bir Alman ailenin oğlu olarak dünyaya geliyor. Avusturya-Macaristan’ın Moravya bölgesinden olduğu bilinmekte. Okul yılları boyunca daima okuldan uzak kalan Schindler, farklı beceriler öğrenip erken yaşta çalışma hayatına girenlerden. Aile hayatı biraz karmaşık. Bu nedenle de yetiştirildiği yaşlardan itibaren “içindeki” çocuğun bazı yönleri gelişirken bazı yönleri de zarar görmüş.

1930’lu yıllarda Alman Nazi Partisi’ne vatandaşlığı olmamasına rağmen casusluk yaptığı biliniyor. Hatta bu sebeple başı belaya bile giriyor Oskar Schindler’in. Bununla birlikte eninde sonunda kurtulmayı başarıyor.

Tam bir girişimci Oskar Schindler. İkinci Dünya Savaşı gelirken Avrupa topraklarında ticaretin ve paranın kokusunu alıyor. Fırsatları önceden farkediyor ve savaş dönemi zenginlerinden olmayı başarıyor. Schindler, Nazi Almanyası’nın ekonomi ve yönetim politikalarıyla birlikte Yahudi sanayici Nathan Wurzel’in Kraków’daki bir fabrikasının sahibi oluveriyor. Deutsche Emaillewaren-Fabrik ismini alan bu fabrika emaye ürünler üretmeye devam ediyor. Başta 100 Yahudi işçi ve bir muhasebeci ile üretime başlayan Oskar Schindler’in para kazanma motivasyonu bu dönemde yüksek. 1942’de Kraków Gettosu’na sıkıştırılan Yahudilerin yaşamlarına ve ardından burada yaşayanları toplayıp Kraków-Płaszów toplama kampına götürülmelerine şahitlik etmiştir. Bu soykırım yolculuğu sonrasında Oskar Schindler’in iş yaşamında değişiklikler olmaya başlamıştır.

Burada Oskar Schindler’in yaşamına bir seyahat arası verelim şimdi.

Auschwitz Kampı ve Gerçek Bir Soykırım Anıtı

Bundan birkaç yıl önce Polonya’yı baştan aşağı gezme planımız içinde Kraków, Auschwitz ve Gross-Rosen toplama kampları bizim için önemli duraklardı. Auschwitz toplama kampı daima filmlerde gördüğümüz, izlediğimiz bir duraktı, ta ki oraya gidene kadar.

Auschwitz-Birkenau kampının meşhur giriş noktası. Bu noktadan sonra içeri giren kimse için hayat eskisi gibi olmamıştır. (Biz de dahil)

Auschwitz kampını bir başka yazıda çok detaylı anlatabiliriz, bu yazımızda bize hissettirdiklerinden bahsedelim istiyoruz. Dünyada insanlığın bittiği bir yer varsa orası Auschwitz kampıdır.

Hayaletlere inanır mısınız?

Auschwitz sınırları içerisinde hayaletler vardır. Seslerini duyurmaya çalışan, isimlerini hatırlatmaya çalışan, varlıklarını hissettirmek için var güçleriyle mücadele edenlerin hayaletleri. Attığımız her adımla bizimle birlikteydi.

Auschwitz-Birkenau kamplarında 1 milyondan fazla insan tutsak edilmiştir.

• Auschwitz I-II-III olmak üzere toplam 3 adet büyük toplama kampı bulunmaktadır.
• Auschwitz-Birkenau’ya tüm Avrupa’dan 1,3 milyon insan yerleştirilmiştir.
• Kampa gelenlerin 900.000’i gaz odaları ve çeşitli yöntemler aracılığıyla, kampa gelir gelmez öldürülmüşlerdir.
• Kalan tutsaklar ise öldürülenlerin bedenlerini taşıma, saçlarını kesme, yakma gibi işlemlerde çalıştırılıyorlardı.

Harika güzelliklere sahip Polonya’nın orta yerinde, karanlık bir soykırım anıtı Auschwitz.
Soykırımın ana noktası olan Auschwitz’ten başka bir yazıda daha detaylı bahsetmek üzere yeniden Oskar Schindler’in yaşamına dönelim.

Birçok güzelliğe sahip Polonya’nın en büyük karanlığı Auschwitz-Birkenau kamplarıdır.

Oskar Schindler’in Listesi

İşleri yolunda giderken soykırım sürecine şahit olmaya başlayan Oskar Schindler fabrikası aracılığıyla ve girişimci özellikleri sayesinde odağını para kazanmaktan, insan kurtarmaya çevirmeye başlar. Hazırladığı işçi listeleri sayesinde birçok insanın hayatını kurtarmaya çalışmıştır. Okul öğretmenlerini, müzisyenleri, yazarları, edebiyatçıları, çocuk yaştaki işçileri listesine dahil ederek Nazileri bu isimlerin işleri iyi yapabileceğine ikna etmiştir. Bunu zaman zaman iyi iletişim becerileri zaman zaman ödediği rüşvetler kimi zaman ise krizi fırsata çevirebilme meziyeti ile gerçekleştirmiştir.

Kraków’daki önemli duraklardan biri Schindler’in mucizeler yaratan fabrikasıdır.

İşte Schindler’in Listesi’nin hikayesi böyle başlar.

Girişimcilik, savaş, soykırım, ticaret ekseninden geçen ve insanlığın tüm hallerini önümüze seren önemli bir dünya deneyimidir. Filmi ise tam bir klasiktir.

Steven Spielberg’in ölümsüz eseri Schindler’in Listesi Hakkında:

• Filmde kullanılan kıyafetler gerçek olup o dönemde yaşayan ve kıyafetlerini saklayanlar tarafından film ekibine satılmıştır.
• Steven Spielberg bu filmden kazanç elde etmemiştir.
• Steven Spielberg çekimleri Auschwitz’te yapabilmek için izin almış lakin bundan vazgeçmiştir. Toplama kampının yakınında birebir bir Auschwitz kopyası hazırlatmış ve çekimleri burada gerçekleştirmiştir.

Oskar Schindler’in nasıl biri olduğuna dair çokça tanımlama söz konusudur. Biz onu sahip olduğu özellikleri anarak hatırlamayı tercih ediyoruz. Schindler, esnaf, girişimci, iyi bir iletişimci, stratejist olarak nitelenebilir mi?

Evet.

https://www.timesofisrael.com/oskar-schindlers-personal-possessions-hit-auction-block/
Schindler’in orijinal fotoğraflarından biridir.
https://www.timesofisrael.com/oskar-schindlers-personal-possessions-hit-auction-block/ sitesinden alınmıştır.

Oskar Schindler’in doğumu, binlerce kişinin yaşam yolunu değiştirdi.

Yüz binlercesinin ise yaşam sonrasında nasıl anılacağını etkiledi.
Tam da bu sebeple, doğum gününde anılmayı hakediyor.

“Her kim bir hayat kurtarırsa, bütün dünyayı kurtarmış sayılır.”

Herkese sevgiler!

Okuyucuya not: buradaki bilgilerin kaynağı Auschwitz kampında almış olduğumuz notlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.