Blog

Öldürmek İçin Yaşayanlar: Rostov Canisi

Herkese merhaba!

Bu alanı podcast serilerimizin mini bülteni olarak tasarladık.

Burada sohbetimiz içinde konuştuğumuz konuların tarihsel akışını ve yararlandığımız kaynakları bulabileceksiniz.

Hazırsak sohbetimizin konusu Andrei Romanovich Chikatilo’nun yaşamına giriş yapalım:

YİNE BİR SONBAHAR ÇOCUĞU

16 Ekim 1936 – Sovyet Sosyalist Ukrayna Cumhuriyeti’nde bir köyde doğdu. Doğduğu sırada Ukrayna, Joseph Stalin’in tarımı kollektifleştirmesinin neden olduğu bir kıtlık yaşamaktaydı. Chikatilo’nun ebeveynleri, tek odalı bir kulübede yaşayan çiftlik işçileri olarak çalışmaları için herhangi bir ücret almadılar, bunun yerine bir arazi parçası işleme hakkını aldılar.

Holodomor yılları sonrasında kıtlığın etkisinin devam ettiği bu dönemde Andrei Chikatilo’nun ailesi ile birlikte epeyce açlık yaşadıkları, kendisinin 12 yaşına kadar hiç ekmek yemediği ve zaman zaman yapraklar ve otlarla beslendikleri yazılıp çizilmektedir.

Annesi Anna onu abisinin kaçırıldığı, yamyamlaştırıldığı hikayesi ile büyütmüştür ama Stepan Chikatilo var mı yok mu hala bilinmezdir.

İŞGAL YILLARI

İkinci Dünya Savaşı bu zorlu koşulları daha da zorlu hale getirmiştir: Chikatilo’nun babası Roman askere alınmış ve esir düşürülmüştür. Kendisi ve annesi Nazilerin Ukrayna işgalini ve buradaki tüm dehşeti birlikte yaşamışlardır. Bu dehşete kendi kulübelerinin yanışı da dahildir. Bu dönemde Chikatilo annesiyle aynı yatakta yatmak zorunda kalmıştır. Kendisinin kronik olarak yatağını ıslatma durumu söz konusudur ve annesi onu tüm bunlar için sürekli cezalandırmıştır.

Nazi işgali sırasında Alman askerlerinin bu bölgede tecavüz suçları işlediği belirtilmektedir. Hatta iddialara göre annesi de bu şekilde bir durum yaşamış ve buna kendisi şahit olmuştur.

ZORBALIĞA UĞRAYAN CHIKATILO

1944’ler – Chikatilo sürekli açlıkla mücadele eden, fakirlik yaşayan, ürkek, okulda akran zorbalığına maruz kalan bir çocuktu. Buna rağmen öğretmenleri mükemmel bir öğrenci olduğunu düşünürdü.

1950’ler – Hala mükemmel bir öğrenci ve ateşli bir komünistti. Buna rağmen sosyal olarak kendini yetersiz görmekte, cinsellikle ilgili sıkıntılar yaşamaktaydı. Bu dönemde 11 yaşındaki kız kardeşinin arkadaşını boğmaya çalışırken cinsel tatmin yaşadığını fark etti.

Bu başarılı öğrencilik yılları iş yaşamına kadar devam edemedi.

1957-1960 – Chikatilo zorunlu askerlik önce Orta Asya’da sınır muhafızlarıyla, ardından Doğu Berlin’deki bir KGB iletişim biriminde görevli olarak yaptı. Burada, çalışma sicili kusursuzdu ve 1960’ta askerlik hizmetinin sona ermesinden kısa bir süre önce Komünist Parti’ye katıldı.

Ardından köyüne döndü. Burada yaşadığı bir ilişki neticesinde cinsel problemlerinin duyulması sonucunda önce intihara kalkıştı ardından da köyden kaçtı. Yıllar sonra bunu şu şekilde anlatmıştı:

“”Kızlar arkamdan iş çevirip iktidarsız olduğumu fısıldıyorlardı. Çok utandım. Kendimi asmaya çalıştım. Annem ve bazı genç komşular beni ilmikten kurtardı. , kimsenin bu kadar utanmış bir adamı istemeyeceğini düşündüm, bu yüzden oradan kaçmak zorunda kaldım.”

Bu kaçışla birlikte Rostov Bölgesi’ne yerleşti.

1963 yılında evlendi ve biraz zoraki biraz imaj nedeniyle devam eden bu evlilikten iki çocuğu oldu.

Andrei R: Chikatilo
1957-1960 – Chikatilo zorunlu askerlik önce Orta Asya’da sınır muhafızlarıyla, ardından Doğu Berlin’deki bir KGB iletişim biriminde görevli olarak yaptı. Burada, çalışma sicili kusursuzdu ve 1960’ta askerlik hizmetinin sona ermesinden kısa bir süre önce Komünist Parti’ye katıldı.

SUÇLARININ İLK ORTAYA ÇIKIŞI

1973 – ilk cinsel saldırı suçunu 15 yaşındaki öğrencisine yöneltti. Öğretmen olarak çalıştığı yıllarda bu suçlar çokça yaşanmaya devam etti. 1981 yılında öğretmenlik kariyeri tamamen sona erdi. Aynı ay, Rostov’da inşaat malzemeleri üreten bir fabrikada tedarik memuru olarak işe başladığı ve bu iş için, Chikatilo’nun Sovyetler Birliği’nin çoğunu ya üretim kotalarını yerine getirmek için gereken hammaddeleri fiziksel olarak satın almak ya da tedarik sözleşmelerini müzakere etmek amacıyla epeyce seyahat etmesini gerektirdi.

1978 – belgenen ilk cinayetini işlediği yıldır. 9 yaşındaki Yelena Zakotnova onun belgenen ilk kurbanıdır. Bu dava birçok açıdan karmaşıktır ama daha da önemlisi tüm bunlar onun kendi suç kimliğini keşfetmesini sağlamıştır.

1981 – Lara Tkachenko’nun cinayeti oldukça vahşi şekilde gerçekleştirilmiştir.

1982 – Lybov Biryuk’un cinayeti ise bir dizi seri cinayetlerle bağlantılanan ilk cinayet olmuştur.

Chikatilo’nun kurban seçimi farklı yaşlardan farklı cinsiyetlerden bir sürü ismi kapsamakta ve en önemlisi yüksek bir vahşet içermekteydi.

Chikatilo’nun kurban seçimi farklı yaşlardan farklı cinsiyetlerden bir sürü ismi kapsamakta ve en önemlisi yüksek bir vahşet içermekte. – Bu paragraf şiddet içerikli olup rahatsız edici öğeler barındırabilir – Kurbanların birçoğunun cesetlerinde göz yuvalarında sakatlama izleri vardı. Patologlar, bu yaralanmalara bir bıçağın neden olduğu sonucuna vardılar ve araştırmacılar, katilin kurbanlarının gözlerini oyduğu sonucuna vardılar. Chikatilo’nun yetişkin kadın kurbanları genellikle fahişeler veya alkol veya para vaadiyle tenha alanlara çekeceği evsiz kadınlardı. Tipik olarak bu kurbanlarla cinsel ilişkiye girmeye çalışır, bu olmadığında da şiddete başvurur ve hatta karşısındaki kişi bu durumla alay ederse şiddetin dozu tahmin edilemez bir vahşete dönüşürdü. 11 Aralık 1982’de Chikatilo, Novoshakhtinsk’teki ebeveynlerinin evine giden otobüse binen Olga Stalmachenok adında 10 yaşındaki bir kızla karşılaştı ve sonunda kafasını ve vücudunu elliden fazla kez bıçakladı, göğsünü yırttı ve alt bağırsağını ve rahmini kesip çıkardı.

ADIM ADIM SONA DOĞRU

O suç işlemeye devam ederken kendisini araştıran ekip Rostov –Moskova arası uçuşları incelemekteydi ama Chikatilo tren yolculuğu yaparak onların araştırma alanının dışına çıkarmıştı kendini.

1985 – Kasım özel bir savcı olan Issa Kostoyev, soruşturmayı denetlemek üzere atandı ve aynı dönemde Sovyetler Birliği’nde bir seri katil soruşturmasında bu tür ilk danışılan isim olan psikiyatrist Dr. Alexandr Bukhanovsky’ye danışma adımını da attılar.

İlk psikolojik profil – 65 sayfalık psikolojik profili onu 45 ila 50 yaşları arasında, acılı ve izole bir çocukluk geçirmiş, kadınlarla flört veya kur yapamayan münzevi bir adam olarak tanımladı. Bu kişi iyi eğitimli olabilirdi, evli ve çocuk babası olması muhtemel, ama aynı zamanda cinsel uyarımın azlığı / yokluğundan muzdarip ve cinsel uyarılmayı ancak kurbanlarının acı çektiğini görerek elde edebilen bir sadist olarak tanımladı. Bukhanovsky’ye göre cinayetlerin çoğu hafta içi toplu taşıma merkezlerinin yakınında ve tüm Rostov Oblastı boyunca gerçekleşiyordu, bu nedenle katil bolca seyahat ediyor ve üretim programına bağlı çalışıyor olabilirdi.

Bu esnada Chikatilo tüm araştırma sürecini basından takip ederek kendi dürtülerini yönetmeye çalıştı ve 1 yıl boyunca yeni vaka ortaya çıkmadı.

1985 -1986 yılları araştırmacıların farklı teoriler üzerine gitmeye çalıştığı yıllardı.

1987 Chikatilo üç kez ortaya çıktı. Her seferinde cinayet, Rostov Oblastından çok uzakta bir iş gezisindeyken gerçekleşti ve bu cinayetlerin hiçbiri Rostov’daki insan avıyla bağlantılılanamadı. 12 yaşındaki Oleg Makarenkov Urallarda, 12 yaşındaki Ivan Bilovetsky’yi Ukrayna’nın Zaporizhia kentinde ve 16 yaşındaki bir meslek okulu öğrencisi Yuri Tereshonok’u Leningrad’ın eteklerinde öldürdü.

1988 – Yine 3 kez ve 1989 yılında da birkaç kez ortaya çıktı. Bu seferlerin her biri vahşetin çok yüksek olduğu cinayetlerdi. Bu olaylar gelişirken Rostov’da araştırmalara devam eden ekip tren istasyonlarına da bakmaya başlamışlardı.

1990 – O vahşi cinayetlerine devam ederken devlet birimleri ayaklanmıştı ve artık yakalanmasını istiyorlardı. 6 Kasım önemli bir milattı Chikatilo, Donleskhoz istasyonu yakınlarındaki ormanlık alanda Svetlana Korostik adlı 22 yaşındaki bir kadını öldürdü ve operasyonda görevli Igor Rybakov’un gözlemine takıldı. Şüpheli listesine girdi ve hakkında araştırmalar gerçekleşmeye başladı. Polis, Chikatilo’yu 14 Kasım’da gözetim altına aldı. Bazı durumlarda, özellikle trenlerde veya otobüslerde, yalnız genç kadınlara veya çocuklara yaklaştığı ve onlarla sohbet ettiği gözlemlendi. 20 Kasım’da bir kafeden çıkarken, Chikatilo dört sivil polis memuru tarafından tutuklandı. Tutukluluğu esnasında parmaklarından birinin iyotla kendi kendine tedavi ettiği derin bir et yarasını fark ettiler. Chikatilo’nun sondan bir önceki kurbanı Viktor Tishchenko, fiziksel olarak güçlü bir gençti ve bu yarayı ölmeden önce yapmıştı. 21 Kasım, Chikatilo’nun resmi sorgulaması başladı ve sorgulaması Issa Kostoyev tarafından yapıldı. Onu suçlamak ve tutuklamak için yasal 10 günleri vardı.

29 Kasım’da sorgusuna Dr. Bukhanovsky katıldı ve 65 sayfalık psikolojik profilinden alıntıları Chikatilo’ya okudu. İki saat içinde Chikatilo gözyaşlarına boğuldu ve Bukhanovski’ye tutuklandığı suçlardan gerçekten suçlu olduğunu itiraf etti.

 

20 Ağustos 1991’de sorgulamaları her yönü ile tamamlandı. Andrei Tkachenko tarafından psikolojik durumu analiz edildi ve Chikatilo’nun doğum öncesi beyin hasarına bağladığı çeşitli fizyolojik problemlerden muzdarip olduğunu belirtti.  Tkachenko, 18 Ekim’de, sadist özelliklere sahip borderline kişilik bozukluğundan muzdarip olmasına rağmen, yargılanmaya uygun olduğu sonucuna vardı.

Mahkeme süreci çok olaylı geçen Chikatilo, 14 Şubat 1994’te idam hücresinden Novocherkassk cezaevindeki ses yalıtımlı bir odaya alındı ve sağ kulağının arkasından tek kurşunla idam edildi.

Chikatilo’nun vahşeti birçok film, kitap ve belgesele konu oldu.

Hakkında Çekilen Filmler:

Citizen X (1995)

Doğrudan Chikatilo’nun işlediği cinayetlerden yararlanılmıştır. Filmin esinlendiği kitap The Killer Departman’dır ve Viktor Burakov’un deneyimlerini anlatır. Filmin ana teması Sovyetlerin seri katili reddetmesidir.

Filmin esinlendiği kitap The Killer Departman’dır ve Viktor Burakov’un deneyimlerini anlatır.

Evilenko (2004)

Chikatilo tarafından işlenen cinayetler anlatılır.

Child 44 (2015)

Hakkında Yazılan Kitaplardan Birkaçı:

Conradi, Peter (1992): Red Ripper: Rusya’nın En Acımasız Seri Katilinin Zihninde

Cullen, Robert (1993): Katil Departmanı: Dedektif Viktor Burakov’un Zamanımızın En Vahşi Seri Katili için Sekiz Yıllık Avı

Krivich, Mikhail & Olgin, Olgert (1993): Yoldaş Chikatilo: Rusya’nın Ünlü Seri Katilinin Psikopatolojisi

Lourie, Richard (1993): Şeytanı Avlamak: Tarihin En Vahşi Seri Katilinin Peşinde, Yakalanması ve İtirafı

TV Programları

Televizyon

Kızıl Karındeşen Avı (1993)

Suçlu Rusya: Şeytanın İzi (1997)

Hikayenin İçinde: Rus Krakeri (1999): Sovyetler Birliği’nin çöküşüne, hemen sonrasındaki yıllarda Rostov-on-Don’daki orantısız sayıda seri katile ve Dr. Aleksandr Bukhanovsky’nin suçluları tedavi etme çabalarına odaklanan bir BBC belgeseli.

Rostov Kasabı (2004).

Chikatilo (2021): Chikatilo tarafından işlenen cinayetlerle ilgili soruşturmayı gösteren bir Rus televizyon mini dizisi.

 

İnceleyebileceğiniz Diğer Kaynaklar:

Cullen, Robert (1993). The Killer Department: Detective Viktor Burakov’s Eight-Year Hunt for the Most Savage Serial Killer in Russian History (First ed.). New York City.

 

“Russian Court Finds Ex-Teacher Guilty In the Killing of 52”The New York Times. 15 October 1992. Retrieved 24 March 2020.

Marriner, Brian (1992). Cannibalism: The Last Taboo. New York City: Arrow Books.

“A Killer’s Confidante in a Murderous Town”The Moscow Times. 30 January 1999. Retrieved 26 March 2021.

Kent, James (8 August 1999). “Darkness Visible”The Guardian. Retrieved 17 January 2021.

“Russian Convicted of Murdering Fifty-two”The Washington Post. 15 October 1992. Retrieved 15 January 2022.

“The Man in the Iron Cage: A Russian Horror Story”. The New York Times. 30 July 1992.

 

Serinin bir sonraki isminde buluşmak üzere,

 

Sevgiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.